خانه / از منظر اسلامی / احکام حجاب / راهبردهای نهادینه کردن حجاب در بین عموم جامعه

راهبردهای نهادینه کردن حجاب در بین عموم جامعه

الگوسازی نه تخیل‌پردازی

حجاب به معنای رهایی از دام شیطان و فرار از هر پلیدی است. حجاب یعنی از زشتی‌ها گذشتن و درون را پاک سازی کردن، دژ مستحکم زن و مرد است در برابر هزاران تیر زهرآلود دشمن.

دشمن با جملات فریب‌دهنده و به ظاهر زیبای خود از قبیل: دلت پاک باشد، حجاب یعنی چه؟ چادر یعنی چه؟ جلو می‌آید و جوانان ساده لوح ما را فریب می‌دهد، چادرها را از سر آنها خارج می‌کند و حیا را از وجودشان پاک می‌سازد. به آنها تلقین می‌کند که اگر بحث حجاب است، مانتو و مقنعه هم حجاب است، چادر که فقط حجاب نیست؟ بعد جلو می‌آید و می‌گوید اگر روسری کمی عقب‌تر باشد، گردی صورت بیرون باشد که اشکال شرعی ندارد، قدم قدم جلو خواهد آمد تا چادر و حجاب را از زنان و دختران و ناموس مسلمان بگیرد و آزادی‌هایی را برای پسران بیان می‌کند که اصلاً در صلاح آنها نیست و با حیله و ترفند، بذر بی و بند و باری و بی‌غیرتی را در جوانان می‌کارد و آن وقت در یک فرصت مناسب ضربه‌ کاری را وارد می‌کند، که دیگر هیچ زمانی قابل جبران نخواهد بود.

مضرات بد حجابی

بدحجابی بزرگ‌ترین عامل فساد در جامعه و بین جوانان است و این مسئله به اجتماع آسیب بزرگی وارد می‌سازد. به فرموده حضرت علی (ع) وقتی محیط اجتماع آلوده و ناپاکیزه باشد، سجایای انسانی و فضائل اخلاقی بی‌رونق و زیان‌آور می‌شوند (و بر عکس)، رذایل و ناپاکی در جامعه رایج و سودبخش می‌گردد.

تربیت دینی فرزند، یک ضرورت است، کسانی که تربیت کودکان و نوجوانان خود را از وظائف خویش به حساب نمی‌آورند و بیشتر به امور روزمره خود می‌پردازند، باید منتظر پیامدهای این بی‌توجهی‌ها باشند.

عمق بخشیدن به آموزه‌های دینی در کودکان و نوجوانان، آنان را از آسیب‌های اخلاقی و اجتماعی مصون می‌دارد، چرا که بسیاری از شرارت‌های افراد ناشی از نداشتن تربیت دینی و اخلاقی است و درونی شدن ارزش‌های دینی مانند حجاب، باعث می‌شود آنان در برابر این انحرافات مقاومت بیشتری داشته باشند. والدین و مربیان اگر بخواهند کودکان را با حجاب آشنا کنند و این امر را در آنان نهادینه سازند، باید از سنین کودکی و نوجوانی شروع کنند، چرا که فردا دیر است. در نظام تربیتی اسلامی آغاز تعلیم و تربیت با استفاده از روش‌شناسی و بررسی شیوه‌های صحیح تربیتی جایگاه ویژه‌ای دارد. درخت پر ثمر تربیت، آنگاه به بار می‌نشیند که نظریه‌های تربیتی در قالب شیوه‌های صحیح و درست به اجرا درآید. روش‌های الگوآفرینی، محبت، تشویق و روش قصه‌گویی مؤثرترین روش‌هایی هستند که والدین و مربیان را در درونی کردن حجاب در کودکان و نوجوانان یاری می‌دهند. ابتدا خانواده در نهادینه کردن حجاب بین فرزندان نقش چشمگیری دارند.

برگرفته از مقاله محمد خجسته در فصلنامه جبهه فرهنگی حجاب و عفاف – شماره اول – بهار ۱۳۹۵٫

مطالب مرتبط

نقش خانواده در نهادینه کردن حجاب

هنجاری کردن تشویق

روش الگویی

روش محبت

روش قصه‌گویی

مکانیزم هنجاری

مکانیزم اجبار

جوانان و چالش پذیرش حجاب

همچنین ببینید

برگزاری جشن فرشته های روزه اولی در یزد

همزمان با ایام خجسته ماه شعبان جشن تکلیف فرشته های روزه اولی ویزه دختران روز ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *