علل کشف حجاب در اروپا

علل کشف حجاب در اروپا فرهنگ غربی بعد از رنسانس اتفاق افتاده در این قاره به نوعی دچار دگرگونی در فرهنگ نیز شد و موضوع پوشش نیز که از مصادیق فرهنگ می باشد نیز تغییر کرد.و اروپایی که تا قبل از رنسانس از لحاظ پوشش ؛ پوششی بسیار کاملتر از پوشش بعضی بانوان ایرانی و مسلمان امروز داشتند

به نام خدا
علل کشف حجاب در اروپا
فرهنگ غربی بعد از رنسانس اتفاق افتاده در این قاره به نوعی دچار دگرگونی در فرهنگ نیز شد و موضوع پوشش نیز که از مصادیق فرهنگ می باشد نیز تغییر کرد.و اروپایی که تا قبل از رنسانس از لحاظ پوشش ؛ پوششی بسیار کاملتر از پوشش بعضی بانوان ایرانی و مسلمان امروز داشتند ؛ در یک پروسه تدریجی و برنامه ریزی شده ،کشف حجاب نمود.علما
و متفکران غربی دلیل این تغییر در مصادیق فرهنگی را ، بسته بودن فرهنگ قبل از رنسانس به خصوص  فرهنگ دینی و دستورات دین مسیحیت قبل از رنسانس می دانستند و این تغییر در فرهنگ و به خصوص در احکام دینی لازم و حتمی بوده است .
اما دلیل اصلی این تغییر نفوذ و گسترش فرهنگ سرمایه داری و افزایش بسیار زیاد کارخانه های صنعتی که به کارگر به خصوص کارگری  با دستمزد ارزان نیاز دارند  ، مهمترین دلیل این تغییر می باشد .
نیروی زنان و کودکان، نیرویی ارزان و کم توقع بود که می توانست به سرعت بر سرمایه ی سرمایه داران اضافه نماید و البته این امر مستلزم تغییر در بنیادهای خانواده بود و سرمایه داران مجبور به راه اندازی تبلیغات در خصوص رفاه و آسایش و نیاز به مادیات زیاد ، صورت می گرفت .
بنا براین آنها با شعارهای رنگین به خصوص شعار برابری زن و مرد و حقوق  بشر و آزادی برای همه ، پای زنان را به کارخانه ها باز نمودند و این سرآغاز انحراف جامعه ی اروپایی و شروع راهی بود که انتهایش بیسامانی بنیان خانواده در اروپا بود .
حجاب در هنگام کار در کارخانه از سرعت کار کارگرها می کاست ، به نابراین به مرور زمان و از طریق القائات مختلف و روشهای توجیه کنندگی ، آن حجاب کامل زن اروپایی رو به اضمحلال رفت و شد حجابی که امروز به کمترین حد خود رسیده است .
این تغییر در ابتدا باعث خوشحالی صاحبان سرمایه در اصل و خوشحالی سطحی در خانواده ها به علت مزایای مادی آن شد اما امروزه این تغییر به عنوان بزرگترین  مشکل جهان غرب مبدل شده است . مشکلی به نام بحران بهداشت روان در خانواده ها. 

 

همچنین ببینید

شناخت انحرافات جامعه اسلامی

حجت الاسلام و المسلمین رفیعی در برنامه سمت خدای تاریخ ۱۳۹۷/۰۱/۳۰ مطالب بسیار جذابی را ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *