خانه / محبوب ها / مضرات انحرافات جنسی و راهکارهای پیشگیری و درمان

مضرات انحرافات جنسی و راهکارهای پیشگیری و درمان

خداوند متعال غریزه جنسی را جهت خیر و بقای نسل بشر در وجود انسان به ودیعه نهاده است . ترشح غدد جنسی : در بدن انسان چندین غده و کیسه وجود دارد که از جمله آن ،غدد منی ساز و کیسه منی است که منی تولید شده در این غده ها در کیسه منی ذخیره شده و برای رشد اندام ،استخوانها و مفاصل و نیز بقاء نسل به کار گرفته می شود در صورتی که جوان مومن و مقید به احکام شرعی باشد ،هنگامی که این کیسه پر شد و جوان احساس فشار جنسی نمود ،این کیسه در خواب _ مثل سایر اعضاء شل شده و منی اضافی بیرون ریخته و حالت تعادل برقرار می گردد.

lakeoffire

مضرات انحرافات جنسی و راهکارهای پیشگری و درمان (استمناء) چیست؟

تعریف استمناء:

استمناء در لغت به معنی (طلب کردن منی) ودر اصطلاح بیرون کردن منی از راه غیر طبیعی است.

خداوند متعال غریزه جنسی را جهت خیر و بقای نسل بشر در وجود انسان به ودیعه نهاده است .

ترشح غدد جنسی :

در بدن انسان چندین غده و کیسه وجود دارد که از جمله آن ،غدد منی ساز و کیسه منی است که منی تولید شده در این غده ها در کیسه منی ذخیره شده و برای رشد اندام ،استخوانها و مفاصل و نیز بقاء نسل به کار گرفته می شود در صورتی که  جوان مومن و مقید به احکام شرعی باشد ،هنگامی که این کیسه پر شد و جوان احساس فشار جنسی نمود ،این کیسه در خواب _ مثل سایر اعضاء شل شده و منی اضافی بیرون ریخته و حالت تعادل برقرار می گردد.(جریان مقدس اردبیلی ).

اما اگر جوانی مقید نباشد،هنگامی که در فشار جنسی قرار می گیرد ، دست به استمناء  می زند که باعث آسیبها و عوارض دنیوی و اخروی می گردد که به بخشی از آن ها اشاره می شود؛

الف : آسیبهای معنوی و اخروی.

ب : آسیبها ی دنیوی؛ که به سه بخش زیر تقسیم می شوند.

۱- جسمی روحی

۲- روحی روانی

۳- اجتماعی

الف : آسیبهای معنوی و اخروی:

خودارضایی از نظر دین اسلام ،از گناهان کبیره ایست که برآن وعده عذاب داده شده است.

از حضرت صادق (ع) از حکم  آن می پرسند ،آن حضرت می فرماید:گناه بزرگی است که خدا در قرآن مجید از آن نهی فرموده است و استمناء کننده مثل این است که با خودش نکاح کرده؛و اگر کسی را که چنین کاری می کند ، بشناسیم، با او همخوراک نخواهم شد.

راوی: از کجای قرآن حکم آن فهمیده می شود؟

امام از آیه ۵تا ۷ مومنون ص۳۴۲ که می فرماید:

«هر کس شهوتش را با غیر همسرش دفع کند ، ایشان تجاوز کارند.» (۱) ودر آیات دیگر بر متجاوزان وعده عذاب داده شده است.»(۲)

راوی : گناه زنا بزرگتر است یا استمناء؟

حضرت: استمناء گناه بزرگی است.(۳)

در روایت دیگری امام صادق (ع) می فرمایند:

«ثلاثه لا یکلمهم الله تعالی یوم القیامه ولا ینظر الیهم و لایذکیهم ولهم عذاب الیم : الناتف  شیبه، والناکح نفسه و المنکوح فی دبره. »(۴)

با سه گروه خداوند در روز قیامت سخن نمی گویند ، به آنها نظر رحمت نکرده و ایشان را پاک نمی سازد و عذاب دردناک دارند:

کسی که موی سفیدش را بتراشد (تا جوان دیده شود و در نتیجه غفلت بر او مستولی گشته و مرگ را فراموش کند؛ چون موی سفید علامت رفتن است)

خود ارضا کننده و کسی که با او لواط کرده شود (چون او زمینه ساز و مشوق لواط کننده می گردد)

رسول خدا (ص) می فرمایند: هر کس با دست شهوتش را بیرون کند ،ملعون است.(ناکح الکف ملعون)(۵)

از امام صادق (ع) از حکم کسی که با حیوانی جمع شود یا به وسیله استمناء شهوتش را دفع کند پرسیدند ؛ فرمود: «هر کس شهوتش را به این وسیله و مانند آن دفع کند ، در حکم زناست. » یعنی با گناه زنا برابر می باشد.

ب:آسیب و مضرات دنیوی .

۱-مضرات جسمی و جنسی استمناء:

عوارض ایجاد شده در مبتلا به استمناء ، از نظر جسمی ، سه مرحله دارد:

۱-مرحله مشکل ساز: زودرس ترین عوارض ناشی از خود ارضایی عبارتست از:

خستگی و کوفتگی : انقباض شدید و یکباره تمام عضلات بدن در جریان انزال ، باعث مصرف سریع مواد غذایی و انرژی را در بدن می شود و این کوفتگی همیشگی را به همراه دارد.

عدم تمرکز حواس : این عمل باعث تحریک بیش از حد سیستم عصبی در مغز می گردد که باعث عوارضی مانند : حواس پرتی ، کمی حافظه، سیاهی رفتن چشم و تاری دید می شود.با هر انزال ظرفیت عظیمی از انرژی بدن مانند : انزیمها ،پروتئین ها، مواد قندی، کلسیم،لسیتین،فسفر می شود.

ضعف حافظه

استرس و اضطراب و نگرانی

بی اشتهایی

۲-مر حله گرفتاری شدید:

نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی

حساسیت بیش از حد و زود رنجی

کمر درد

نازک شدن موها

ناتوانی جنسی و زود رس در جوانی و شکست در رابطه زنا شویی: غدد سازنده منی به صورت نخودی کوچک شده و قادر به فعالیت نخواهد بود و شخص برای همیشه از لذت جنسی محروم می گردد ودر اثر این عمل ،در افرادی به جای ادرار ، خون از آنها خارج شده است در نتیجه سرد مزاج شده و پس از ازدواج نیز لذت نمی برد.

کم خونی : در افراد خودارضاء،تکامل مغز و استخوان ودر نتیجه تولید سلول های خونی با مشکل مواجه شده و منشاء کم خونی ، ضعف و خستگی و عدم تمرکز می گردد.

ضعف قدرت جسمی

پریدگی رنگ صورت

لاغری

۳-مر حله حالت اعتیاد:

ریزش شدید مو ها : با تغییر هرمونی و شیمیایی ایجاد شده در بدن ، هرمون جنسی مردانه(DHT) افزایش می یابد که از عوافب بالا بودن ماده DHT در خون ، ریزش موها و بزرگ شدن غده پرستات و عوارض ناشی از آن در پیری است.

تار شدن دید چشمان : غالبا مگسی جلو چشم خود می بینند که بشددت آنها را ناراحت می کند.وحتی وقتی چشم خود را می بندد باز همان حس را دارند و چون این عمل چند دقیقه ای ادامه می یابد ، چشمشان سیاهی رفته و دچار سر گیجه می شوند و به زمین می افتند.

وز وز گوش(سوت کشیدن): به طور مدام صدای نا هنجاری در گوش خود احساس می کنند که بسیار ناراحت کننده است.

ناراحتی های مفاصلی و ضعف استخوان

انزال زود رس و غیر ارادی یا خروج منی به صورت قطره قطره ، به دلیل شل شدن عضلات تناسلی

تورم قسمت پایانی و عقب کانال ادرار

تورم کانال نطفه

درد کشاله ران و ناحیه تناسلی

دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه

فلج بعضی از اعضای بدن و حتی در مراحل طولانی سبب فلج شدن تمام اعضای بدن می شود.

۲ آسیب های روحی و روانی:

ضعف حافظه ،اصطراب ،گوشه گیری ،افسردگی ،تنبلی و بی نشاطی و لذت نبردن از زندگی، پرخاشگری و بد اخلاقی، ضعف اراده ، عدم اعتماد به نفس، احساس حقارت و سرخوردگی کدورت روانی و احساس گناه و عضاب وجدان ، سوء ظن،حجب بسیار و کم رویی ،اختلال شخصیت ، ترس و سلب شهامت ، جنون استمناء شبیه به سادیسم ، مایوس بودن .

توضیح ضعف اراده:

غالب آنها پس از این کار پشیمان می شوند و با خود عهد میبندند که تکرار نکنند، اما پس از مدتی که در فشار قرار گرفتند ، دوباره تکرار می کنند،این «پشیمانی» و «اقدام» روان آنها را تحت تاثیر قرار داده و جوان را به ضعف شخصیت و سستی اراده ، شک و تردید و وسواس می کشاند.

۳_آسیب های اجتماعی :

ناسازگاری با خانواده ، بی میل شدن به همسر و ازدواج ، ناتوانی جنسی احساس طرد شدن ، از بین رفتن عزت، پاکی ، شرافت و جایگاه اجتماعی ، سوءظن و بدبینی نسبت به دیگران، دیر ازدواج کردن.

نکته : آنان که هنوز به حد اعتیاد نرسیده ویا از لحاظ جسمی قوی ترند، ممکن است قدری دیرتر دچار این بیماری ها شوند ، ولی در صورت ادامه ابتلا خواهند شد.

نویسندگان ناتوانی های جنسی می نویسند: سری به تیمارستان تهران بزنید ، از هر ده نفر دیوانه ، نه نفر معتاد به جلق می باشند؛ یعنی در اثر استمناء کارشان به جنون کشیده شده است، زیرا این عمل قوای دماغی را مختل می سازد.

بدون اغراق از هر ده نفر بیمار مسلول ، چهار نفر به علت ابتلا به این بیماری به نام جنون استمناء که شباهت زیادی به سادیسم دارد، مبتلا می شوند.

علل پیدایش انحرافات جنسی

۱- مساعد نبود شرایط خانوادگی ویا محیط زندگی .

۲- بی توجهی در همنشینی با افراد بی بند و بار و گوش سپردن به حرفهای منحرف ایشان.

۳- نداشتن برنامه برای اوقات فراغت.

۴- رفت و آمد در محیطهای آلوده و چشم چرانی.

۵- خیال پردازی های انحراف آمیز در هنگام تنهایی.

و  خلاصه رعایت نکردن روش زندگی اسلامی.

راهکارهای پیشگیری و درمان:

۱- امیدواری و باور به ترک ؛ خطرناکترین مانع برای اصلاح، یاس و نا امیدی است؛ از همین رو نا امیدی از گناهان کبیره شمرده شده، بنابراین نخستین گام ،ایمان و باور به درمان پذیری است.

۲- اما رسیدن به نتیجه ، نیازمند زمان ، و به کار گیری صحیح دستورات است؛ مهم اراده و خواست خود فرد است و این اراده ، همچون نهالی ، پرورش یافتنی و تقویت شدنی است.راه تقویت آن ، این است که بر خلاف میل خود عمل کنی.پس با اراده جدی و تصمیم قاطع به مقابله با این عادت شوم برخیزید تا لذت توانستن را بچشید.

بار دیگر اثرات دنیوی اخروی این عادت زشت را در نظر آورده و بدانید که اگر واقعا بخواهید ، می توانید این عادت را از خود دور کنید.

ممکن است اراده ضعیف شود ، ولی هیچ گاه از بین نمی رود .دلیل آن، اینکه :کسی که می گوید ، قدرت تصمیم و هیچ گونه اراده ندارم؛ میگوئیم : آیا او حاضر است این عمل را در حضور دیگران نیز انجام دهد.

به طور حتم میگویید:نه، چون این کار زشت است.

گوئیم: پس معلوم می شود اراده ایشان به کلی سلب نشده است و الاخلوت و در میان مردم بودن تفاوتی نداشت ، معنی سخن ایشان اینست که چون این کار زشت است ، لذا تصمیم می گیریم در پیش دیگران انجام ندهم. پس باید همین اراده را به جاهای دیگر سرایت دارد.

به قول روان شناس فرانسوی ،افراد مبتلا به این عادت شوم ، هر روز مکرر، و به ویژه وقت خواب و لحظه اولیه بیداری_ با تمرکز به خود بگوید من می توانم این عادت بد را از خود دور کنم؛ من می توانم.

۳- کوشش کند که وسایل تحریک کننده مصنوعی مانند: تصاویر مبتذل رمانهای عشقی ، فیلم های گمراه کننده و… را از دسترس خود خارج کرده و دیگر به دنبال آنها نباشد ؛ به محض مواجهه اتفاقی نیز چشم خود را بسته و خدا را در نظر آورد .

۴- از معاشرت با افراد منحرف به شدت بپرهیزند.

۵- با انتخاب دوست ، از گوشه گیری و خلوت بپرهیزد؛حتی در اتاق تنها استراحت نکند.

۶- هیچگاه نباید بی کار بود ؛ باید برای اوقات فراغت برنامه داشته باشد،مانند: مطالعه ، ورزش، زیارت،عبادت و دیگر سرگرمی های سالم.

۷- ریتم های ورزشی که تحریک کننده شهوت نباشد ، شرکت کرده ؛ ورزش کند تا انرژی زاید بدن تخلیه شود و شب آسوده به بستر رود ، معروف است که ورزشکاران دارای قوای جنسی ضعیفی هستند.

۸- به هنگام خواب ،پرخوری نکند ، قبل از خواب مثانه تخلیه نشود ، از نوشیدن آب و مایعات زیاد پرهیز کند . هیچگاه عریان نخوابد ، هرگز به روی شکم نخوابد، از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان به ویژه هنگام خواب و از تماس و لمس نمودن اعضای بدن بپرهیزد. به هنگام خواب دستان خود را بیرون از لحاف بگذارد.

۹- از خوردن مواد غذایی محرک و مقوی و گرم، مانند : عسل ، خرما ، پیاز ، فلفل، تخم مرغ ، گوشت قرمز ، کشمش، پسته، گز، خربزه، شیرینی جات و غذاهای سرد استفاده کند.

۱۰-تخیلات خود را کنترل کند و بداند هر آن چه به ذهن می گذرد، خدا به آن آگاه است و هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شد، فورا تغییر مکان و موقعیت داده و خود را به کاری سرگرم کند. مانند : گفت و گو با دوستان ، مشارکت در عبادت های جمعی و بیرون زدن از اتاق خلوت و…

۱۱-با ساختن یک سلسله عادات خوب : به جای این عادت زشت ، آن را از خود دور کند . مثلا همان ساعت عادت شوم را به ورزش یا مطالعه در کتابخانه عمومی و… تبدیل کند.

۱۲-اگر هوا مناسب باشد، با آب سرد دوش گرفته و با حوله خود را ماساژ دهد.

۱۳-در ازاله موهای زائد بدن عجله نکند.

۱۴-از نگاه به نامحرم و خلوت با جنس مخالف- حتی برای آموزش و مباحث علمی- بپرهیزد.

۱۵-حداقل زمان ممکن را برای خوابیدن اختصاص دهد و زمانی به بستر رود که خواب بر او مستولی شده، تا زود به خواب رود؛ همچنین به محض بیدار شدن ، از رختخواب جدا شود.

۱۶-قبل از خوابیدن حتما وضو بگیرد و در هنگام خواب ، سورهء « قل اعوذ برب الفلق» و «قل اعوذ برب الناس» و «آیه الکرسی» را بخواند. و با ذکر«الله،الله» بخوابد «دیگر صدای تیشه از بیستون نیامد…….         …شاید به خواب شیرین ، فرهاد رفته باشد»

۱۷-سعی کند نماز ها را در اول وقت و با جماعت به جای آورد؛ قرآن زیاد بخواند و در آن فکر کند

۱۸-هفته ای یکی دو روز روزه مستحبی بگیرد ؛ زیرا منجر به تضعیف امیال غریزی شده و در نتیجه موجب تقویت اراده و ایمان می گردد؛ اگر نتوانست روزه بگیرد ، میزان غذا را کاهش داده و تعداد دفعات صرف غذا را کاهش دهد.

۱۹-اگر نیاز واقعی است ، نه تحریکات مصنوعی ، در صورت امکان با توکل به خدا و کم کردن سطح توقعات و انتظارات ، برای ازدواج که بهترین راه حل است اقدام کند.

۲۰-بداند که توبه کننده را خدا دوست دارد ، پس هیچ گاه خود را منفور و مطرود درگاه الهی نداند و در نمازها از صمیم دل دعا کرده و از خداوند متعال مدد جسته و توفیق توبه حقیقی و جبران لغزش هایش را بخواهد.

نکته آخر :

ممکن است گاهی خللی در تصمیمش پدید آید، ولی باید استقامت و پشتکاری را از دست ندهد و اگر خدا نکرده لغزید ، نا امید نشده و با در نظر گرفتن مضرات دنیوی و اخروی آن ، دوباره تصمیم قاطع تر از پیش بگیرد.

منابع

۱ _ مشکلات جنسی جوانان  آیت اله مکارم

۲_ گناهان کبیره شهید دستغیب

۳_ پرسشها وپاسخهای برگذیده

۴_ پاسخ به پرسشهای مذهبی

۵_ جزوه انحرافات جنسی – در راه حق

۶_ بلوغ و غریزه جنسی(مصطفی زمانی)

۷ _ ناتوانیهای جنسی دکتر استون و…

۸_ فیزیو لوژی گایتون،ترجمه دکتر فرخ شادان ،(تهران :چهره ،۱۳۶۵)ج۱ ص ۳۱۳٫

۹_ خانواده و مسائل جنسی کودکان ، علی قائمی ،تهران:انتشارات انجمن اولیا و مربیان،چاپ دهم،۱۳۷۶

۱۰_ خود ارضایی یا انحرافی جنسی ؛ قم،موسسه پژوهشی- فرهنگی اشراق.

۱۱_بلوغ، دکتر احمد صبوری اردوبادی

لینکهای مرتبط:

رابطه استمنا و باروری

عوامل عدم موفقیت در ترک استمنا

نگرانی از سختی ترک استمنا

دچار انزال سریع هستم…

آیا این ها عوارض خود ارضایی هست یا نه؟

آیا انزال زودرس قابل درمان است؟

مقاله نویس استمنا، بیمار استمنا

راه حل ترک استمنا چیست؟

عاشق جوراب زنانه ام!

چگونه با غرائز جنسی برخورد کنیم؟

رابطه استمنا و احتلام؟

آیا عوارض خود ارضایی با ترک خودارضایی بر میگردد ؟؟

خودارضایی در کودکان

استمنا و لاغری بدن (ازمنظر طب سنتی)

استمنا و لاغری بدن(ازمنظراجتماعی)

ترک استمنا و مدیریت شهوت

مضرات انحرافات جنسی و راهکارهای پیشگیری و درمان

ترک استمنا و مرض احتلام

با ترک استمنا، عوارضی مثل عقیمی بر میگرده؟

آیا درمان خود ارضایی با کافور امکان پذیر است؟

خود ارضایی و لرزش دست؟

توصیه دختر مبتلا به خود ارضایی

آیا جلوگیری از خودارضایی، برای سلامتی خطرناک است؟

خود ارضائی به دلیل دیدن خانمهای بدحجاب

ایا خودارضایی باعث حواس پرتی میشه؟

خودارضایی و آسیب دیدن پرده بکارت؟

چگونه دوست پسرم را از استمنا ترک دهم؟

درد پا و سر از عوارض خودارضایی هست؟

آیا با ترک خودارضایی کمبود اعتماد به نفس از بین میرود؟

آیا سن استمناء در مضرات استمنا تاثیرگذار است؟

با عذاب وجدان و عوارض استمنا چه کنم؟

چگونه در حمام که هستم دست ازخود ارضای بکشم؟

انتقاد از سامانه عفت بدلیل انتشار مقاله مضرات انحرافات جنسی

زندگی و آرزوهایم دارد بر باد میرود

آیا خودارضایی مشکلاتی را برای ازدواج بوجود می آورد؟

آیا ضعف بینایی از عوارض خود ارضایی است؟

خود ارضایی و ارتباط نامشروع با محارم

معرفی کتاب در زمینه مسائل جنسی و زناشویی

h،[gr

استمناع،p[hf،حجاب و عفاف،حجاب وعفاف،عفاف و حجاب،بی حجابی،بدحجابی،چادر،پوشش،جلق،عفاف وح

همچنین ببینید

اگر رضاخان توانست با چماق چادر را بردارد ما هم می توانیم…

عده ای بر این عقیده اند که در کارهای فرهنگی نباید سخت گیری باشد و ...

3 نظر

  1. سادیموران رضائیان

    خیلی استفاده کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *