خانه / محبوب ها / آیا عوارض خود ارضایی با ترک خودارضایی بر میگردد ؟؟

آیا عوارض خود ارضایی با ترک خودارضایی بر میگردد ؟؟

400_67335آیا عوارض خود ارضایی با ترک خودارضایی بر میگردد ؟؟ مانند وز وز گوش یا ضعف بدنی …

پاسخ :اگر خود ارضایی را به صورت جدی ترک کنید و ورزش و تغذیه سالم داشته باشید عوارض آن آرام آرام برطرف میشود گرچه ممکن است اصلاح برخی از عوارض آن نیازمند طبابت و درمان باشد.

خود ارضایی از گناهان بزرگ است و آثار زیانباری دارد و البته به راحتی قابل درمان است لذا نا امید نباشید؛ شما توانایی ترکش را دارید اگر اراده جدی داشته باشید.آثار سوءخود ارضایی عبارتند از:

۱) ضعف و آسیب قوای جسمانی کاهش انرژی جسمانی از مضرّات مهم خود ارضائی است و اگر خودارضایی ادامه پیدا کند، خستگی و ناتوانی جسمانی بر انسان عارض شده و قوای بدنی او را تباه کرده و به پیری زودرس و ضعف بدنی می‏انجامد.جوانی که مدتی به این انحراف مبتلا بود در جلسه مشاوره می‏گفت: با این که ورزشکار هستم چشمانم خسته می‏شود و نمی‏توانم کتابها را بخوبی مطالعه کنم و جلو چشمم تیره و تار می‏شود به حدّی که سرگیجه می‏گیرم و در قعر چشم هایم درد شدیدی احساس می‏کنم. خودارضایی همچنین باعث ضعیف شدن قدرت بدن و قوای جسمانی شده و این رویداد، بستر مناسبی برای پذیرش انواع بیماری است. زیرا جسم و بدنی که با خودارضایی ضعیف و ناتوان شده، نمی‏تواند در مقابل ویروسهای بیماری‏زا از خود دفاع کند و آمادگی زیادی برای آسیب پذیری و بیماری دارد. اگر شما به اطراف خودتان در محیط اجتماع توجه جدّی داشته باشید، متوجه خواهید شد که افراد ورزشکار و قوی و افرادی که توان جسمی مناسبی دارند، کمتر به بیماری مبتلا می‏شوند و این بخاطر آن است که مقاومت بیشتری در مقابل ویروسهای بیماری‏زا دارند و آسیب پذیری آنان کمتر است. علاوه بر آسیب‏های فوق خودارضایی اثرات تخریبی زیادی در دستگاه تناسلی از خود به جای می‏گذارد که بعضی از آنها عبارتند از،

الف؛ ابتلاء به بیماری سریع الانزالی که بیماری سختی است و در این بیماری نوجوان و جوان با کوچکترین تحریک جنسی، احتلام پیدا می‏کند و بعد از ازدواج هم با مشکلاتی روبرو می‏گردد،

ب؛ ناتوانی جنسی و ایجاد اختلال در سیستم تولید مثل بدن و هورمونهای جنسی،

ج؛ بیماری مقاربتی و احتمال عقیم شدن (بچه دار نشدن)، د؛ ارضای ناکامل جنسی و از دست دادن لذت جنسی بعد از ازدواج). برخی از متخصصان امور جنسی همچنین معتقدند که این عمل افراد را دچار ضعف قوای شهوانی می‏کند و نشاط روحی و جسمی آنان را از بین می‏برد و در قوای پنجگانه نیز اثر کرده و در چشم و گوش انسان اختلال ایجاد می‏کند و علاوه بر اینها در تحلیل رفتن قوای جسمانی و روحانی، کم شدن خون، پریدگی رنگ، نقصان قوای حافظه، لاغری و سستی، عصبانیت و غیره اثر زیادی دارد.

۲) ضررها و آسیب‏های روحی – روانی

۱. ضعف حافظه و حواس پرتی همان گونه که گذشت یکی از پیامدهای خود ارضایی، ضعف و تحلیل قوای جسمانی است و این به نوبه خود ناشی از اختلال در عملکرد سیستم مغز و اعصاب است. اختلال در این سیستم (مغز) باعث می‏شود که بخش حافظه، کارایی لازم را نداشته باشد. علاوه بر این، شخص مبتلا به خودارضایی به خاطر تمرکز در این عمل زشت و توجه نسبتا مداوم به موضوعات جنسی، حواس پرت و ناتوان در تمرکز فکری است که این خود عامل دیگری برای کاهش توانایی ذهنی و ایجاد ضعف حافظه است، خودارضایی مکرر باعث تحریک بیش از حدّ سیستم عصبی پاراسمپاتیک و افزایش تخلیه اَسِتیل کولین از انتهای این رشته‏ها در مغز می‏گردد و این،خود باعث پاره‏ای از عوارض جسمانی و روانی، چون حواس‏پرتی، کمی‏حافظه، عدم تمرکز حواس، سیاهی رفتن چشم و درنهایت تاری دید می‏شود. تمام این علامت‏ها ناشی از تغییر تعادل میزان مواد شیمیایی موجود در مغز است که بین سلولهای عصبی رد و بدل می‏شود و انتقال پیام‏های مختلف را بر عهده دارد.

۲٫ اضطراب دلهره و نگرانی از ویژگیهایی است که دائما فرد خود ارضا را رها نمی‏کند، او به طور مرتب با خود درگیر است و نگرانی و تشویش خاطر او را رها نمی‏کند؛ افکار آشفته و بی‏ثباتی فکری، دامن گیر اوست. نسبت به آینده امیدوار نیست و آینده را تاریک می‏بیند و افکار پریشان او را رها نمی‏کند. نوجوانی که به خودارضایی گرفتار بود و در جلسه مشاوره تربیتی حاضر شده بود، چنین می‏گفت: … از دنیا خسته شده‏ام، از خودم نفرت دارم نگرانی و تشویش خاطر مرا مجال نمی‏دهد، روحم متزلزل و بغض و نفرتم متراکم شده است، اضطراب و دلهره مرموز اراده هر کاری را من سلب نموده است و نمی‏دانم چکار بکنم.

۳. افسردگی بی‏احساسی و بی‏تفاوتی، بی‏نشاطی و بی‏ذوقی، سستی و گوشه‏گیری، غم و اندوه، عدم علاقه به امور هنری و مسایل معنوی و….. همگی از نشانه‏های بارز و حتمی افسردگی است که خودارضایی می‏تواند در ایجاد آن نقش آفرین باشد. فردی که به این انحراف جنسی دچار شده است حوصله خیلی از کارها را ندارد و بیشتر به گوشه‏گیری می‏پردازد و از خودش هم تنفر دارد و خود را فردی بدبخت و بدشانس می‏داند و تصور می‏کند که کسی او را دوست ندارد و فردی کم لیاقت و بی‏ارزش است.

۴٫ انحراف اخلاقی افراد خود ارضا به بی‏بند و باری جنسی گرایش پیدا کرده و تمایل به بی عفّتی پیدا می‏کنند، بی عاطفه و کم رو و خجل هستند، صفای دل و نورانیت معنوی کمتری دارند، به مجالس دعا و توسل علاقه‏ای نشان نمی‏دهند و یک تاریکی و ظلمت آنها را احاطه کرده است و اوقات خود را بیشتر با کارهای بیهوده سپری می‏کنند.

۵٫ ضعف اراده کاهش قدرت تصمیم‌گیری و ضعف اراده و همچنین افت تحصیلی و… از عوارض خودارضایی است.

۳) آسیب‏ها و ضررهای اجتماعی خود ارضائی یک احساس گریز از اجتماع پدید می‏آورد که در اثر افراط و تکرار این عمل ناپسند، این احساس در او ریشه دار خواهد شد. شخص خود ارضا در گوشه‏ای منزوی و به افکار دور و دراز می‏پردازد. توجه به لذات شخصی و خیالی، سبب سستی روابط اجتماعی می‏گردد و حیات جمعی و با دیگران بودن را، دچار مخاطره می‏سازد؛ در عرصه اجتماعی کمتر یا هیچ وارد نمی‏شود و با مردم جوشش کمتر دارد و از بودن در کنار دیگران لذّت نمی‏برد. اینجاست که نه تنها شخصیت اجتماعی و انسانی چنین افرادی تدریجا متزلزل شده بلکه جامعه نیز از وجود نیروی جوان و خلاّق محروم می‏ماند و در دراز مدت، این خصوصیات و این افراد موجب اختلال در نظام خانواده و اجتماع می‏گردند. شخص خود ارضا همچنین نسبت به کوچک‏ترین محرک محیطی و اجتماعی حساس است، حوصله گفت و گو با دیگران را کمتر دارد، زود رنج است و سریعا از کوره به درمی رود، با والدین خود بدرفتاری می‏کند، گاهی فریاد می‏زند و تحملّ حرف منطقی را ندارد، از نصیحت دیگران به شدت بیزار است و بر سر مسایل کوچک، بی‏حوصلگی و پرخاشگری می‏کند.

۴) آسیب‏های معنوی خود ارضایی که در کتابهای فقهی و رساله‏های عملیه مراجع معظم تقلید به «استمناء» یا «استشها» تعبیر می‏شود، یکی از انحرافات جنسی و اخلاقی بوده و از گناهان بزرگ شمرده می‏شود و این عمل در کلام بزرگان دین، تقبیح و مذمّت شده است. طبق روایاتی که از امام صادق† وارد شده، آن حضرت «استمناء» این عمل زشت و قبیح را گناهی بزرگ دانسته و فرمود: این عمل را خدا منع کرده و کسی که مرتکب چنین عملی شود مثل این است که به خود تجاوز کرده است و فرمود اگر من بدانم کسی به چنین انحرافی مبتلا است، با او هم غذا نخواهم شد؛ سپس در پاسخ شخصی که پرسید: در کجای قرآن، این عمل «خود ارضایی» نهی و منع شده است؟ امام صادق† ادامه داد، آن جا که فرمود: کسانی که به وسیله غیر همسر خویش آمیزش جنسی «اطفای شهوت» انجام دهند، آنان ستمکار و تجاوزگر خواهند بود. در زمان امیرالمؤمنین† شخصی مرتکب عمل زشت خودارضایی شده بود و او را به حضور حضرت علی† آوردند و بعد از اثبات این عمل زشت، آنقدر به روی دست او شلاّق زدند تا سرخ شد و سپس حضرت علی† دستور دادند تا از هزینه بیت المال برای او همسری پیدا کنند. همچنین پیامبر گرامی اسلامˆ درباره عذاب شخص خود ارضا می‏فرماید: شخص خود ارضا و استمناء کننده مورد لعن خداست. و در روایت دیگری فرمود: لعنت خدا و ملائکه بر شخصی که خودارضایی می‏کند و این عمل زشت را انجام می‏دهد. امام صادق† نیز در روایتی نورانی و ارزشمند می‏فرمایند: خدای متعال سه عذاب بزرگ را برای سه گروه بدکار قرار داده است؛ اولاً در روز قیامت با آنان با نگاه رحمت نمی‏نگرد و ثانیا آنها را از گناه پاک نمی‏سازد؛ و ثالثا برای هر کدام عذابی دردناک مهیا کرده است. گروه اول کسانی هستند که ریش‏های سفیدشان را می‏کَنند؛ گروه دوم کسانی‏اند که استمنا و خودارضایی می‏کنند و گروه سوم کسانی که مورد لواط قرار می‏گیرند.

خلاصه اینکه از نظر قرآن کریم و فرمایش امامان معصوم† و پیامبر گرامی اسلامˆ عمل خودارضایی (جلق) کاری زشت و ضد اخلاقی است و کسی که به این کار اقدام کند علاوه بر اینکه به مرض‏های روحی و روانی و جسمانی مبتلا می‏گردد، مورد خشم و نفرین خدا و ملائکه هم قرار می‏گیرد؛ و کسی که مورد لعن خدا باشد در آتش و عذاب سخت الهی قرار می‏گیرد. خداوند متعال به انسانها عقل و قوه اندیشیدن عنایت کرده است و همچنین به وسیله پیامبران راه صحیح و مطمئن را در تمام جنبه‏های زندگی بیان نموده است؛ انسان می‏تواند با کمک عقل و هدایتگری پیامبران و امامان معصوم† به مسیری قدم بگذارد که او را به کمال و خوشبختی می‏رساند و روش صحیح زیستن را به آنان گوشزد می‏کند.

راههای جلوگیری و درمان خود ارضایی.

۱ـ سعی شود تا همیشه پیش از خواب مثانه خود را تخلیه کرده و شب‏ها غذایی سبک میل کنند.

۲ـ هرگز شکم خود را بیش از حد معمول پر نکرده بلکه تا چند لقمه دیگر که جای دارند دست از غذا بکشند.

۳ـ از پوشیدن لباسهای تنگ و چسبان (به خصوص لباس زیر این چنینی) اجتناب ورزند.

۴ـ هرگز فکر گناه را به ذهن خود راه ندهند و از تصور و تخیل امور جنسی و شهوانی سخت پرهیز نمایند.

۵ـ از خواندن، شنیدن، نگاه کردن به امور و تصاویر شهوت آفرین دوری کنند.

۶ـ از خوردن مواد غذایی محرک مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، و غذاهای چرب اجتناب و یا به حداقل اکتفا نمایند.

۷ـ از نگاه کردن و دست ورزی به اندام جنسی خود پرهیز کنند.

۸ـ هرگز به رو نخوابند.

۹ـ هیچ گاه تنها در یک مکان نمانند تا فرصت و زمینه گناه از بین برود.

۱۰ـ برای تخلیه انرژی زاید بدن به طور منظم و زیاد ورزش کنند.

۱۱ـ هیچ گاه بیکار نباشند و همیشه برای مشغول ساختن خود به فعالیتی مطلوب و مثبت بپردازند.

۱۲ـ روزه مستحبی بگیرند و اگر قادر هستند، روزه تربیتی بگیرند یعنی به کمترین مقدار غذا و کم حجم‏ترین نوع غذاها اکتفا کرده و وعده غذایی خود را کم کنند.

۱۳ـ هرگز به نامحرم نگاه نکنند حتی اگر به ارتباط کلامی با آنها مجبور باشند.

۱۴ـ با جنس مخالف رفتار متکبرانه داشته باشند هرگز با روی باز و نرمی با آنها برخورد نکنند.

۱۵ـ هرگاه افکار جنسی به ذهن آنها وارد شد خود را تنبیه کنند. مثلاً با بستن یک کش به مچ دست خود و کشیدن و رها کردن آن به خود هشدار دهند.

۱۶ـ به بدی گناه و عواقب آن بیاندیشند و تا زمانی که به گناه آلوده نشده‏اند بیشتر در فکر زیانهای آن، خطرات، آبرو ریزی و عقاب آن باشند.

۱۷ـ هرگز از رحمت خدا مأیوس نباشند.

۱۸ـ به محض لغزش فورا توبه کرده و سعی کنند که دیگر تکرار نشود.

۱۹ـ قرآن زیاد بخوانند و در معانی آیات آن تفکر کنند.

۲۰ـ در مجالس مذهبی، دعا و توسل و موعظه زیاد شرکت کنند.

۲۱ـ از کتبی که جنبه موعظه و بیدارگری قلبی دارد بهره گیرند و مقید باشند که در روز چند ساعت به مطالعه این گونه کتب بپردازند. برای مثال مجموعه کتاب‏های شهید دستغیب توصیه می‏شود و به خصوص کتاب گناهان کبیره، قلب قرآن، ایمان، قلب سلیم و معاد و.

۲۲ـ اوقات فراغت خو را با مطالعه، ورزش، زیارت، عبادت و عیادت از نزدیکان و… پر کنند.

۲۳ـ به معاد و قیامت فکر کنند.

۲۴ـ ذکر لا حول ولا قوه الا بالله را زیاد بر زبان جاری سازند.

۲۵ـ عبادتهای خود مانند نماز و روزه و غیره، را صحیح و دقیق و در اول وقت انجام دهند و در انجام هر چه کامل‏تر و بهتر نماز خود بکوشند.

۲۶ـ از محیطهای آلوده، سخت دوری کنند و بیشتر وقت خود را در کتابخانه بگذرانند و بی‏علت در خیابان‏های آلوده، نباشند.

۲۷ـ اراده خود را تقویت کنند.

۲۸ عرق کاسنی به همراه عرق شاتره نیز در کنترل شهوت بسیار موثر است.

برای مطالعه کامل در زمینه خود ارضایی به کتاب ((شکفتن سهم توست))تالیف داود حسینی از انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی قم مراجعه فرمایید و برای برای تهیه کتاب، با شماره ۰۲۵۱۷۷۴۲۳۲۶تماس بگیرید.

لینکهای مرتبط:

رابطه استمنا و باروری

عوامل عدم موفقیت در ترک استمنا

نگرانی از سختی ترک استمنا

دچار انزال سریع هستم…

آیا این ها عوارض خود ارضایی هست یا نه؟

آیا انزال زودرس قابل درمان است؟

مقاله نویس استمنا، بیمار استمنا

راه حل ترک استمنا چیست؟

عاشق جوراب زنانه ام!

چگونه با غرائز جنسی برخورد کنیم؟

رابطه استمنا و احتلام؟

آیا عوارض خود ارضایی با ترک خودارضایی بر میگردد ؟؟

خودارضایی در کودکان

استمنا و لاغری بدن (ازمنظر طب سنتی)

استمنا و لاغری بدن(ازمنظراجتماعی)

ترک استمنا و مدیریت شهوت

مضرات انحرافات جنسی و راهکارهای پیشگیری و درمان

ترک استمنا و مرض احتلام

با ترک استمنا، عوارضی مثل عقیمی بر میگرده؟

آیا درمان خود ارضایی با کافور امکان پذیر است؟

خود ارضایی و لرزش دست؟

توصیه دختر مبتلا به خود ارضایی

آیا جلوگیری از خودارضایی، برای سلامتی خطرناک است؟

خود ارضائی به دلیل دیدن خانمهای بدحجاب

ایا خودارضایی باعث حواس پرتی میشه؟

خودارضایی و آسیب دیدن پرده بکارت؟

چگونه دوست پسرم را از استمنا ترک دهم؟

درد پا و سر از عوارض خودارضایی هست؟

آیا با ترک خودارضایی کمبود اعتماد به نفس از بین میرود؟

آیا سن استمناء در مضرات استمنا تاثیرگذار است؟

با عذاب وجدان و عوارض استمنا چه کنم؟

چگونه در حمام که هستم دست ازخود ارضای بکشم؟

انتقاد از سامانه عفت بدلیل انتشار مقاله مضرات انحرافات جنسی

زندگی و آرزوهایم دارد بر باد میرود

آیا خودارضایی مشکلاتی را برای ازدواج بوجود می آورد؟

آیا ضعف بینایی از عوارض خود ارضایی است؟

خود ارضایی و ارتباط نامشروع با محارم

معرفی کتاب در زمینه مسائل جنسی و زناشویی

آ

hsjlkh،[gr

p[hf،

همچنین ببینید

اگر رضاخان توانست با چماق چادر را بردارد ما هم می توانیم…

عده ای بر این عقیده اند که در کارهای فرهنگی نباید سخت گیری باشد و ...

5 نظر

  1. سلام با ترک خودارضایی دفع بی اختیار منی درمان میشه

  2. سلام خسته نباشید دختری ۱۳ ساله هستم . حدود یکسال خود ارضایی داشتم و هی ترک می کردم اما با دیدن عکس یا حتی کلامی از جانب دوستام تحریک می شدم. الان هم متاسفانه مشکل ادراری پیدا کردم و ادرارم کاملا بی اختیار شده . به نظرتون بعد ترک خود ارضایی دوباره درست می شم . مشکل بی اختیاری ادرارم.

  3. با سلام و درود ، آیا ترک یکباره و ناگهانی استمناء و استفاده نکردن از میل جنسی و حتی نزن در یکسال برای کسی که روزی سه بار خود ارضایی داشته میتواند مضر باشه

  4. زیر چشمام سیاه شده آیا تاثیر دارد؟ چقدر طول می‌کشد تا خوب شود

  5. من مدرسه تیزهوشان درس میخونم پنج ساله به این موضوع معتاد شدم حس میکنم خنگ شدم کلا هیچی نمیتونم حفظ کنم چکار کنم حافظم برگرده فکره خودکشیم همش زندگیمو تباه کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *