خانه / از منظر اجتماعی روانی تاریخی / از منظر روانی / چرایی ضرورت حجاب در جامعه انسانی و اسلامی(۱)

چرایی ضرورت حجاب در جامعه انسانی و اسلامی(۱)

چرا انسان در اموری که انجام می دهد ، قوانین تعیین می نماید و هر کسی را که نسبت به این قوانین تعدی می نماید ، مورد مجازات قرار می دهد .برای نمونه ؛ وقتی یک تیم فوتبال تشکیل می شود ، قوانین تیم نیز به تمام بازیکنان ، مربیان و اعضای تیم ارائه می شود ، هرکسی قبول کرد ، عضو تیم می شود و هر کسی قبول نکرد ، دیگر عضو تیم نیم شود . حال اگر عضو یا اعضایی از تیم بعد از امضای قرار داد از قوانین تیمی تخلف نمایند ، مورد مجازات قرار می گیرند

ضرورت حجاب در جامعه ی انسانی و اسلامی

 قبل از صحبت در این خصوص ، باید اول باید هر بحثی یقینی شود . برای این امر ما سوال می کنیم که یا ما مسلمان هستیم و یا نیستیم ؟ اگر مسلمان نیستیم و یا هنوز نشده ایم و یا فعلاً در حال تحقیق هستیم ، تکلیفمان مشخص است و معلوم ، اما اگر مسلمان شده ایم و یا مسلمان بوده ایم و حتی مسلمان متعصبی نیز بوده ایم (یعینی اگر به مقدسات اسلامی جسارت شود ، واکنش نشان   می دهیم.) باید به احکام آن عمل نمائیم.

مثالی برای توضیح این امر : چرا انسان در اموری که انجام می دهد ، قوانین تعیین می نماید و هر کسی را که نسبت به این قوانین تعدی می نماید ، مورد مجازات قرار می دهد .برای نمونه ؛ وقتی یک تیم فوتبال تشکیل می شود ، قوانین تیم نیز به تمام بازیکنان ، مربیان و اعضای تیم ارائه می شود ، هرکسی قبول کرد ، عضو تیم می شود و هر کسی قبول نکرد ، دیگر عضو تیم نیم شود .

حال اگر عضو یا اعضایی از تیم بعد از امضای قرار داد از قوانین تیمی تخلف نمایند ، مورد مجازات قرار می گیرند .

دوباره بر گردیم به همان مطلب نخست بحثمان ، یا ما مسلمان هستیم و یا نیستیم ، اگر مسلمان شدیم ، بنابراین باید به تمام دستورات آن عمل کرده و به آنها اعتقاد داشته باشیم.

چرا اینچنین نیستیم ؟؟این چرایی چند علت دارد :

 1-عدم مطالعه قبل از انتخاب یک مورد انتخابی .

۲-عدم مطالعه در خصوص موارد همطراز مورد انتخابی ما .

۳-جذاب بودن آنچه در مقابل انتخابهایمان قرار دارد .(البته این جذابیت ، فقط ظاهری است ، زیرا افراد در خصوص سایر موارد مقابل مورد انتخابی خود ، مطالعه ای ندارد .)

۴-شاید مهمترین مورد از دلایل عدم عمل به تمام دستورات دین انتخابی ما این است که ، دین انتخابی ما متاسفانه ، مادر زادی است . به عبارت دیگر ، ما چون از پدر و مادر مسلمان به دنیا    آمده ایم ، بنابراین مسلمان هستیم .

و این نعمت اجباری ، متاسفانه راه را برای مطالعه ی ما در خصوص خود دین ، بسته است .شاید دراین خصوص ، همان ضرب المثل معروف : مرغ همسایه غاز است ، صدق کند ، چرا که ما مسلمان زاده ها ، نه نسبت به دین مادر زادی خود مطالعه ای داشته ایم و نه در خصوص سایر ادیانی که ظاهرهایی زیبا دارند و برای ما جذاب به نظر می رسند ، مطالعه داشته ایم.

حجاب نیز از مواردی است که باید رعایت شود ، چرا که جزوی از دین است که در خصوص آن نیز بسیار سفارش شده است . پس اگر ما بنا بر همان قاعده ی قوانین انسانی که به آنها بسیار هم پایبند هستیم ، دینی را انتخاب می کنیم ، در انتخاب دین اسلام نیز باید به همه ی قوانین آن ، به خصوص قوانین  مورد تاکید آن پایبند باشیم و به آن قوانین ، عمل نماییم.

این دستور در قرآن آمده است ، آنجا که می فرماید : حجاب در قرآن

“یا أیّها النّبی قل لأزواجک و بناتک و نساء المؤمنین یُدنین علیهنِّ من جلابیبهنِّ ذلک أدنی أن یعرفن فلا یؤذین و کان الله غفوراً رحیماً” (سوره احزاب، آیه ۵۹)  ترجمه: ای پیامبر به زوجه‌های خود و دختران خود و زن‌های مؤمنین بگو خود را به چادرهای خویش بپوشانند، این نزدیک تر است که آنها را به ستر و عفاف بشناسند پس فساق و اراذل، متعرّض آنها نشوند و اذیّت به آنها نکنند و خداوند آمرزنده و مهربان است.

این از ضرورتهای حجاب در جامعه ی اسلامی است در مطلب بعدی انشاءا… به ضرورتهای حجاب در جامعه ی انسانی ( غیر از جوامع مسلمان)خواهیم پرداخت.

همچنین ببینید

«مشاوره» برای روز مشکلات نیست

متأسفانه برخی افراد برای مسائل ظاهری زندگی، از قبیل خرید ماشین و منزل و وسایل ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *