خانه / مشاوره و پرسش و پاسخ / استفاده از چادر مشکی؟

استفاده از چادر مشکی؟

سوال

باسلام.مدتی است که این مساله فکر مرا به خود مشغول کرده است که آیا تنها پوشش کامل چادر مشکی است؟
من خودم چند سالی است که پوشش چادر را انتخاب کردم و با پوشیدن چادر احساس امنیت میکنم.وخدارو شکر از مزاحمت های خیابانی در امان بوده ام تا به حال.
اما مساله که از همان ابتدا وجود داشته عدم علاقه من به رنگ مشکی است.من حتی یک مانتو مشکی هم ندارم.اصلا روسری مشکی سر نمیکنم.و عاشق رنگ سفید هستم.واین مورد مربوط به قبل چادری شدنم هم می باشد.
در زیر پوشش چادرم هم حتما رنگ روشن باید بپوشم وگرنه احساس دلمردگی میکنم.مانتو روشن یا روسری رنگی یا ساق دست رنگی.
من سعی کرده ام برای چادرم حرمت قائل باشم و گاهی اوقات که ممکن است چادر دست وپا گیرم شود با پوششی که احساس میکنم کامل است بیرون میروم پوششی که مشکی نیست.بطور مثال پانچو می پوشم.وعموما با شال و شلوار سفید.ویا پانچوی سبز تیره با شال و شلوار سفید و …
اما احساس میکنم نکند این حجاب درست نیست؟!
با خودم میگویم خدا این همه رنگ آفریده چرا من باید فقط مشکی بپوشم؟رنگ های پائیزی واقعا زیباست و کار خالق من است.پس چرا من نمیتوانم از این رنگ ها استفاده کنم.

 

زیبایی رنگ پوست موز.شفافیت پوست سیب.و همه و همه را خدا آفریده پس چرا من نمی توانم از این رنگ ها استفاده کنم؟!!!
لطفا راهنماییم کنید آیا استفاده از رنگ هایی که در طبیعت وجود دارد  در حجاب اشکال دارد؟

 

پاسخ:

با سلام و احترام خدمت شما بزرگوار
این که نوشته اید من از رنگ سیاه و تیره تنفر داشته و از رنگ های روشن لذّت می برم، نشانه و حکایت از طبع وسرشت سالم شماست؛ یعنی همه انسان ها، از رنگ های روشن خوششان خوششان می آید و فقط شما نیستید ؛ به همین خاطر است که به اینها رنگ های شاد می گویند؛ همچنین همه انسان ها از رنگ تیره تنفر دارند و اصلاً از همین جهت به چادر مشکی سفارش شده است، یعنی از نظر روانی چون رنگ مشکی به جای جذب حالت دفعی دارد سفارش کردند که در مقابل نامحرم چادر مشکی بپوشید تا در برابر ایشان جاذبه نداشته باشید ، از طرفی هم لباس سیاه- نسبت به لباس روشن- انسان را سنگین و با اُبهت نشان می دهد پس از این نظر نیز پوشیدنش در مقابل نامحرم خوب و به متانت نزدیک تر است؛ همانگونه که سفارش کردند در برابر نامحرم آرایش نکنید؛ این به معنی بد بودن ذاتی زینت نیست بلکه فقط به خاطر این است که زن در مقابل نامحرم جذاب نباشد والاّ برای خود خانم در مقابل محارم و جایی که مفسده ای ندارد، پوشیدن  لباسهای رنگ روشن بهتر و موجب شادابی و آرامش می شود و حتّی پس از ازدواج، این امور باعث گرمی کانون خانواده می شود.  بنابراین کامل و برتر بودن حجاب به خاطر این نیست که سیاهی بهتر و زیباست و بالاتر از سیاهی رنگی نیست؛ بلکه به خاطر دفع نامحرم و عفت ورزی بیشتر است.  
دلیل دیگرِ توصه به چادر،  به خاطر این است که چادر اندام زن را بهتر و کامل از لباس های دیگر می پوشاند و مانع نمایش اندام های برجسته وی در مقابل نامحرم می شود؛ نه این که به خودی خود زیبایی داشته باشد.
خلاصه برتر و کامل بودن حجاب ، به وسیله چادر مشکی، از دو جهت مطرح شده است: رنگ و نوع پوشش. و هر چند که ما رنگ های شاد را می پسندیم، ولی به خاطر نامحرم، از رنگی که دوست نداریم استفاده می کنیم؛ قرآن در این زمینه می فرماید: چه بسا چیزی را شما نپسندید ولی همان به خیر و مصلحت شما باشد[۱].
موفق باشید

[۱] . وَ عَسَى أَنْ تَکْرَهُوا شَیْئاً وَ هُوَ خَیْرٌ لَکُمْ وَ عَسَى أَنْ تُحِبُّوا شَیْئاً وَ هُوَ شَرٌّ لَکُمْ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ ؛   چه بسا چیزى را خوش داشته باشید، حال آن که خیرِ شما در آن است. و یا چیزى را دوست داشته باشید، حال آنکه شرِّ شما در آن است. و خدا مى‌داند، و شما نمى‌دانید.(بقره /۲۱۶)

همچنین ببینید

اگر رضاخان توانست با چماق چادر را بردارد ما هم می توانیم…

عده ای بر این عقیده اند که در کارهای فرهنگی نباید سخت گیری باشد و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *