خانه / پرونده ها / قوانین و مصوبات / متن کامل قانون گسترش راهکارهای اجرایی عفاف و حجاب (قسمت ۶ و پایانی)

متن کامل قانون گسترش راهکارهای اجرایی عفاف و حجاب (قسمت ۶ و پایانی)

متن کامل قانون گسترش راهکارهای اجرایی عفاف و حجاب (قسمت ۶ و پایانی)

وظایف قوه قضائیه، وزارتخانه‌های مسکن، راه و ترابری و سازمان میراث فرهنگی قانون راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب ۱۳ دی ۱۳۸۴ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید اما با گذشت بیش از ۵ سال هنوز گام جدی برای اجرای آن برداشته نشده است.

وظایف تخصصی قوه قضائیه وزارت مسکن و شهرسازی وزارت راه و ترابری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مطابق این قانون به شرح ذیل است:

قوه قضائیه

۱- تدوین قوانین لازم و کارآمد در خصوص پیشگیری از بروز و گسترش فساد و ابتذال در جامعه.

۲- پیشنهاد اصلاح قوانین، کارآمد کردن قوانین در خصوص پشتیبانی قضایی از ضابطان، مجازات مجرمان و باندهای اصلی گسترش فساد بدحجابی

۳- گنجاندن مفاهیم عفاف و حجاب در دوره‌های آموزشی و تربیتی جوانان و نوجوانان بزهکار و مجرم به منظور بازپروری و اصلاح آنها.

۴- قوه قضائیه در مراکز استان‌ها و شهرستان‌های تابعه، دادسراها و شعبات ویژه‌ای برای برخورد با جرائم مربوط به بدحجابی، منکراتی و باندهای فساد و فحشا تأسیس کند.

۵ – بکارگیری قضات مجرب، برخورد قضایی یکسان با مجرمان و متخلفان در سراسر کشور و ارتقاء سطح آموزش و ضابطان جهت اجرای احکام قضایی

وزارت مسکن و شهرسازی

۱ – تأکید بر اجرای مقررات ساختمان در جهت استفاده از معماری متناسب با فرهنگ دینی به صورتی که خانواده‌ها در حریم خانه احساس آزادی عمل و آرامش کنند. موضوع مصوبه مورخ ۱۳۷۱٫۱۲٫۱۴ شورای عالی شهرسازی و معماری ایران. ضوابط و مقررات منطقه‌بندی مسکونی شهرها، مجتمع آپارتمانی، چند خانواری و تک واحدی در جهت حفظ حقوق همسایگی در واحدهای مسکونی به لحاظ تأمین نور – آفتاب و عدم اشراف.

۲ – معرفی نمونه‌های موفق ساخت و ساز متناسب با فرهنگ ایرانی – اسلامی جهت الگوبرداری سازندگان ۳ – رعایت موازین شرعی به لحاظ عدم دید داشتن ورودی خانه‌ها، در ورودی خانه‌های آپارتمانی به گونه‌ای طراحی شود که هنگام باز شدن، محوطه داخلی خانه (اتاق‌های نشیمن و هال) در معرض دید نباشد.

۴ – تدوین سیاست‌ها و اجرای برنامه‌های مناسب در جهت تأمین تسهیلات لازم برای خانه‌دار شدن اقشار جوان و زنان سرپرست خانوار از طریق مسکن استیجاری.

۵ – رعایت مصوبات مربوط به تهیه نقشه‌های جامع و تفصیلی حدود مربوط به بلند مرتبه‌سازی در هر منطقه با توجه به فرهنگ دینی و حریم خانواده‌ها با هماهنگی سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با نظارت دقیق شهرداری‌ها.

۶ – کوشش در جهت تقویت و ترویج شهرسازی و معماری اسلامی به طوری که ارزش‌های اخلاقی و دینی ملاک عمل بوده و همواره در طراحی‌های شهری منظور شود.

۷ – تشکیل کمیسیون‌ معماری و طراحی شهری به منظور یافتن راهکارهایی برای رعایت اصول و ارزش‌های معماری و شهرسازی ایران (موضوع ماده‌ ۲ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب ۱۳۷۴)

۸ – اختصاص واحد مسکونی به ائمه جماعات و طلاب علوم دینی در مجتمع‌های بزرگ مسکونی – احداثی این وزارتخانه – به منظور ترویج معارف و فرهنگ اسلامی.

۹ – پیشنهاد اصلاح ماده‌ ۸ قانون تملک آپارتمان به شرح ذیل: در هر ساختمان مشمول مقررات این قانون در صورتی که عده‌ مالکان بیش از ۳ نفر باشد مجمع عمومی مکلف است مدیر یا مدیرانی از بین خود یا خارج انتخاب کنند هماهنگی نظم و اداره امور ساختمان به نحوی که آسایش ساکنان آن تأمین شده و از امور خلاف قانون اخلاق و شئون اسلامی جلوگیری شود به عهده مدیر ساختمان است و گواهی مدیر در این زمینه برای مراجع انتظامی، ضابطان دادگستری و مراجع قضایی معتبر خواهد بود و طرز انتخاب مدیر از طرف مالکان، وظایف و تعهدات او و امور مربوط به مدت مدیریت و سایر موضوعات مربوطه در آیین نامه این قانون تعیین خواهد شد.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

۱ – ترویج فرهنگ عفاف در حوزه سازمان و ادارات تابعه در سراسر کشور و نظارت بر رعایت حجاب اسلامی توسط شاغلان آن سازمان.

۲ – تهیه و تدوین دستورالعمل اجرایی توسط دفتر تدوین استانداردهای فنی و نظارت سازمان جهت: الف) دفاتر خدمات سیاحتی و گردشگری، ب) اماکن اقامتی و پذیرایی وابسته، ج) موزه‌ها و بناهای تاریخی (اعم از داخلی و خارجی) و … به منظور تعمیم فرهنگ عفاف در اماکن تحت نظارت بر حفظ حجاب اسلامی توسط کارکنان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و عدم ارائه خدمات به مراجعان متخلف (افراد بدحجاب و بی‌حجاب).

۳ – بررسی صلاحیت متقاضیان فعالیت در مراکز تحت پوشش سازمان اعم از مدیران، متصدیان و شاغلان دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، مراکز اقامتی و پذیرایی، راهنمایان گردشگران و … توسط حراست سازمان به منظور پیشگیری از ورود افراد فاقد صلاحیت بر مسند مشاغل مذکور و تأمین امنیت اخلاقی برای خانواده‌ها در این مراکز.

۴ – جلوگیری از ادامه فعالیت مراکز غیرمجاز، رسیدگی به تخلفات مراکز و دفاتر دارای مجوز و معرفی متخلفان به مراجع قضایی.

۵ – نظارت بر گروه‌های ویژه‌ گردشگران خارجی به منظور رعایت شئون اسلامی و جلوگیری از اشاعه فرهنگ مبتذل در جامعه.

۶ – ایجاد مراکز فروش پوشاک، کالاهای فرهنگی و اماکن اقامتی و پذیرایی برای گردشگران خارجی.

۷ – اطلاع رسانی درباره شئون اسلامی و فرهنگی با جزوات و بروشورهای توزیعی در بین گردشگران.

۸ – اختصاص آموزش‌های لازم مرتبط با فرهنگ عفاف و حجاب در دوره‌های هتلداری و شرط گزینش و بکارگیری راهنمایان گروه‌های گردشگری.

۹ – سیاستگزاری فرهنگی در مورد گروه‌های گردشگری اعزامی به مراکز گردشی خارجی به منظور صیانت از فرهنگ و هویت ایرانی – اسلامی.

۱۰ – برنامه‌ریزی نظارت و کنترل فرهنگی پیرامون اعزام گروه‌های گردشگری به خارج از کشور. ۱۱ – برنامه‌ریزی در خصوص محدود‌سازی عزیمت گردشگران ایرانی به مراکز و مناطق گردشگری غیر اخلاقی خارج از کشور. نیروی مقاومت بسیج

۱ – نیروهای بسیجی پس از کسب آموزش‌های لازم در بعد – نظارت اعم از محسوس و غیر محسوس – جامعه و مراکزی مانند «مدارس، دانشگاه‌ها، مساجد و محلات و ادارات و …» درباره مسئله عفاف بر اساس ضوابط قانونی اقدام کنند.

۲ – اطلاع رسانی در بخش عفاف توسط نیروی مقاومت بسیج از طرق مختلف.

۳ – انجام کارهای فرهنگی و ارزشی در جامعه با توجه به فرهنگ عفاف.

۴ – همکاری بسیج به عنوان معتمد و ضابط قوه قضائیه و ناجا در اماکن عمومی جامعه.

۵ – ترویج فرهنگ عفاف در محیط‌های مأموریتی خود نظیر: «ادارات، سازمان‌ها، کارخانجات و ….» در بین کارمندان، شاغلان و مراجعه کنندگان.

۶ – آسیب‌شناسی بدحجابی و ابتذال فرهنگی با انجام فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی.

وزارت راه و ترابری

۱ – ترویج فرهنگ عفاف در حوزه وزارتخانه و نظارت بر رعایت حجاب اسلامی توسط شاغلان در آن وزارتخانه و ادارات تابعه در سراسر کشور.

۲ – تهیه و تدوین دستورالعمل اجرایی برای هر یک از سازمان‌های تابعه از قبیل: الف – سازمان هواپیمایی کشور، ب – شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی، ج) سازمان حمل و نقل و پایانه‌های کشور به منظور تعمیم فرهنگ عفاف در اماکن تحت پوشش این سازمان

۳ – بررسی صلاحیت متقاضیان تأسیس و افتتاح شرکت‌ها و موسسات حمل و نقل در کشور «از قبیل: دفاتر فروش بلیت هواپیما، قطار، اتوبوس بین شهری، موسسات خدمات باربری درون و برون شهری» به منظور پیشگیری از ورود افراد فاقد صلاحیت در مشاغل مذکور و تأمین امنیت اخلاقی خانواده‌ها در استفاده از امکانات و خدمات این گونه مراکز.

۴ – شناسایی و ساماندهی شرکت‌ها و موسسات حمل و نقل غیرمجاز، رسیدگی به تخلفات این گونه مراکز – اعم از دارای مجوز و فاقد مجوز – در خصوص عدم رعایت مقررات مصوب، معرفی متخلفان به مراجع ذی‌صلاح و جلوگیری از ادامه فعالیت آنان.

۵ – کنترل و نظارت بر فعالیت شرکت‌ها و موسسات حمل و نقل زمینی، هوایی، دریایی و ریلی کشور، به منظور تطبق قوانین موجود در مراکز مذکور با مقررات مصوب در زمینه توسعه فرهنگ عفاف و حجاب، معرفی متخلفان به مراجع ذیصلاح و جلوگیری از ادامه فعالیت آنان.

۶ – تشویق و ترغیب شرکت‌ها و موسسات حمل و نقل زمینی، هوایی، دریایی و ریلی به ارایه خدمات فرهنگی به مسافران به منظور اشاعه فرهنگ عفاف و حجاب

۷ – ایجاد مراکز بهداشتی – رفاهی در ایستگاه‌های راه‌آهن، فرودگاه‌ها، پایانه‌ها و جاده‌ها به همراه نصب تابلوهای راهنما و اطلاع رسانی با محوریت عفاف و حجاب .

 

حجاب و عفاف،حجاب وعفاف،عفاف و حجاب،عفاف وحجاب،utht, p[hf،utht, p[hf،p[hf, utht،p[hf, utht

همچنین ببینید

سیر تصویب قانون حجاب و عفاف در ایران

مرکز پژوهشی آرا در گزارش راهبردی حجاب و عفاف در ایران که توسط اندیشکده افرا ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *