خانه / خبر و تحلیل / دلم از نامه رئیس جمهور سوخت/ مزایای دانشگاه تک جنسیتی

دلم از نامه رئیس جمهور سوخت/ مزایای دانشگاه تک جنسیتی

دلم از نامه رئیس جمهور سوخت/ مزایای دانشگاه تک جنسیتی

سیدمصطفی میرلوحی استاد دانشگاه امام صادق (ع) در گفتگوی مشروح با خبرگزاری مهر به بررسی مزایای دانشگاههای تک جنسیتی پرداخت و درباره نامه رئیس جمهور به وزرای علوم و بهداشت مبنی بر توقف جلوگیری از اختلاط زن و مرد در دانشگاه اظهار نظر کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، دانشگاه امام صادق علیه السلام در سال ۶۱ به ریاست آیت الله مهدوی کنی تأسیس شد. دانشگاه امام صادق علیه السلام دارای دو واحد برادران و خواهران است که فعالیت های آنها به صورت هماهنگ اما مجزا برنامه ریزی شده است.

پشت کنکوری هایی که تازه امتحان داده اند و علاقمندی خود به تحصیل در دانشگاه امام صادق علیه السلام را اعلام کرده اند این روزها به دانشگاه امام صادق علیه السلام مراجعه دارند تا در گزینش شرکت کنند.

دو ماهنامه دانشگاه امام صادق علیه السلام به مدیرمسئولی حجت الاسلام سید مصطفی میرلوحی در ویژه نامه ای که برای  جدیدالورودهای این دانشگاه تهیه کرده، آورده است : “یکی از علل استقبال خانواده ها از این دانشگاه و اصرار داوطلبان برای پذیرش در این مرکز علمی، محیط سالم و کم بودن جاذبه های گناه در آن است.”  

وقتی موضوع جلوگیری از اختلاط زن و مرد در دانشگاهها به عنوان یک موضوع جنجالی در سرخط گزارشهای تحلیلی و انتقادی این روزهای رسانه های کشورمان قرار گرفت گفتگو با حجت الاسلام میرلوحی که علاوه بر استادی دانشکده الهیات دانشگاه امام صادق علیه السلام سالهاست مسئولیت اداره کل روابط عمومی و امور بین المللی این دانشگاه را نیز بر عهده دارد بهانه ای شد تا تجربیات این دانشگاه که از ابتدا جداسازی جنسیتی در آن انجام شده است گزارش شود.     

* خبرگزاری مهر – گروه حوزه و دانشگاه: آقای میرلوحی؛ در ایام انجام گزینش داوطلبان تحصیل در دانشگاه امام صادق (ع) قرار داریم. تا چه میزان تک جنسیتی بودن دانشگاه امام صادق (ع) به عنوان یک معیار برای داوطلبان انتخاب این دانشگاه مطرح است؟

– حجت الاسلام سید مصطفی میرلوحی: در دو سه سال اخیر، از سوی خانواده ها مراجعان زیادی داشته ام. این خانواده ها اصرار می کنند که دخترشان در واحد خواهران و پسرشان در واحد برادران دانشگاه امام صادق علیه السلام دانشجو شوند، فقط بخاطر اینکه محیط این دانشگاه پاکیزه است.

خانواده هایی بوده اند که فرزندشان در دانشگاههای معتبر و مختلف اعم از دانشگاه تهران، شهید بهشتی و … قبول شده اما درخواست می‌کنند فرزندشان دانشجوی دانشگاه امام صادق علیه السلام شوند. مادر یک خانواده مراجعه کرده بود و می گفت پسرش یک هفته است دانشجوی فلان دانشگاه معروف و معتبر شده اما در هفته اول دانشجویی اش یک دختر دانشگاه ۲۰ نفر از دختران و پسران هم کلاسی را به پارتی با عنوان جشن تولد دعوت کرده است. این مادر نگران بود و می گفت بچه من فقط یک هفته است که وارد این دانشگاه شده ولی دختر هم کلاسی اش او را برای پارتی دعوت کرده است!

* آیا خانواده هایی که اصرار می کنند فرزندانشان در دانشگاه امام صادق علیه السلام به عنوان یک دانشگاه تک جنسیتی تحصیل کنند همه از متدینین هستند؟

– برخی از این خانواده ها که مراجعه می کنند و اصرار دارند فرزندشان در دانشگاه امام صادق علیه السلام تحصیل کنند به ظاهر خیلی هم متشرع به نظر نمی آیند. برخی خانواده هایی که قیافه شان چندان به آدمهای متدین نمی خورد ولی به این دانشگاه مراجعه می کنند. خوب آنها هم می خواهند نسلشان پاکیزه باشد و بچه هایشان رشد کند.

* میزان موفقیت دانش‌آموختگان مقطع لیسانس دانشگاه امام صادق علیه السلام برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد چقدر است؟ 

با توجه به آماری که وزارت علوم درباره قبولی فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی واحد خواهران دانشگاه امام صادق علیه السلام به مقطع کارشناسی ارشد اعلام کرده است دانشگاه امام صادق علیه السلام نسبت به دانشگاههای دیگر رتبه اول از نظر قبولی فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی در کنکور کارشناسی ارشد را دارا است.
 
* چند روز پیش بر روی پل عابر پیاده واقع در محدوده پل مدیریت یعنی در چند قدمی دانشگاه امام صادق علیه السلام، یک دانشجوی دختر دانشگاه علامه طباطبایی در اثر چند 10 ضربه چاقوی یکی از پسران هم کلاسی‌اش به قتل رسید و انتشار خبر آن دل هر انسانی را به درد آورد. تحلیلتان در این مورد چیست.
 
اتفاقی که چند روز پیش در پل مدیریت رخ داد یا اتفاقی که چند ماه پیش در سعات آباد تهران یا کاشمر و … افتاد، پیامد خیلی بدی دارد. اینکه دانشجوی پسری که دانشجوی دختر همکلاسی خود را ۶۰ ضربه چاقو زد اتفاقی نیست که در یک ساعت، یک روز یا یک هفته و یک ماه رخ داده باشد. این معلوم است روابط موجود در دانشگاهها اتفاق ناجوری است و تحریکات جنسی فراوانی وجود دارد. وضع ناجوری است که در ۶۰ ضربه کارد نمود پیدا می کند.
 
(با اشاره به دانشجوی پسری که دانشجوی دختر همکلاسی خود را به قتل رساند) این چه انسانی است و در کجا، در کدام دانشگاه، کلاس و درسی بزرگ شده که این قدر حالت حیوانی و توحشش بروز پیدا می‌کند که به انسانی که به خیال خودش معشوقه و محبوبه اش بوده است ۶۰ ضربه چاقو می زند.

اگر نتیجه کلاس درس این باشد که در پل مدیریت دیدیم و دانشجوی فلان دانشگاه، همکلاسی اش را تکه تکه کند، معلوم می شود که در این دانشگاه کار علمی و تحقیقاتی نمی توان کرد. نه خدا، نه پیغمبر، نه مقام معظم رهبری و نه مراجع بزرگوار درباره این مفاسد راضی نیستند.

با این حال هر قدر برای جوانان و دانشجویان وسایل تفریح، جشن، جشنواره، اردو و … فراهم کنند باز هم کافی نیست بلکه جوان نیاز به یک جنس مخالف دارد که در زندگی با او آرامش پیدا کند. بنابراین وسایل ازدواج جوانان و اجرای حکم شرع و دستور خداوند را فراهم کنیم. خداوند و پیغمبر از ما دلسوزترند و مصلحت دین، کشور، مردم و مسلمانان را بهتر از ما می دانند.

دولت اسلامی مخصوصاً در قبال جاهای حساس مانند دانشگاهها برای عفیف و پاکیزه بودنشان مسئولیت دارد و باید فضای تربیتی پاکیزه و سالم هم فراهم کند.

 
اگر بودجه ها را برای مسکن و ازدواج جوانان و دانشجویان صرف کنیم آن وقت می‌بینید وقتی پسر دانشجو با همسرش زندگی می کند با آرامش و ذهن راحت درس می خواند، نگاه به نامحرم نمی کند، چشمش به دنبال ناموس مردم نیست و ۶۰ ضربه چاقو هم به دختر مردم نمی زند! این لازمه اش این است که محیط پاکیزه باشد و احکام شرع اجرا شود و به دنبال این نباشیم که عده ای برایمان کف و صوت بزنند و خارجی ها تأییدمان کنند.
 

بازدید سرزده رئیس جمهور از دانشگاه امام صادق (ع)
 
* وزیر علوم نسبت به اجرای قوانین مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره جلوگیری از اختلاط زن و مرد در دانشگاهها به روسای دانشگاهها تأکید داشت اما یک روز پس از آنکه روسای دانشگاهها در پی تأکیدات وزیر علوم برای جلوگیری از اختلاط زن و مرد در دانشگاهها تکبیر سر دادند، دکتر احمدی نژاد طی نامه ای به وزرای علوم و بهداشت دستور توقف برگزاری کلاسهای تک جنسیتی در دانشگاهها را صادر کرد. آیا در جریان این نامه هستید؟
 
– نامه را در روزنامه خواندم. آن قدر دلم سوخت که چرا آقای احمدی نژاد که از وی توقع می رفت در چنین صحنه ای مردانه، دلاورانه و دلسوزانه وارد شود اینگونه موضع گرفته است. نمی دانم چرا اینچنین شد. واقعاً این نوع مواضع تاثیر یک عده ای  یا جریانی است که دور ایشان هستند؟! واقعاً نمی دانم. فقط دعا می کنیم به عنوان برادر متدینی که امیدها به ایشان بسته بود بلکه به دعای خیر مومنین و عنایت امام زمان (عج) دکتر احمدی نژاد به همان مسیری که اول بود بازگردد؛ به مسیر تقویت اسلام و احکام شرع، تبعیت از ولایت و احترام به مراجع. اینها را توقع داریم و هیچ توقع شخصی هم از ایشان نداریم.

یکی از دلخوشی های متدینین در موقع آمدن دکتر احمدی نژاد به ریاست جمهوری که خیلی برای وی فداکاری کردند اظهارات متدینانه و ملتزمانه به احکام شریعت و حکم خدا بود. دانشجویان حزب اللهی دانشگاه امام صادق علیه السلام از یک کاندیدای انتخابات پرسیده بودند اگر در یک موضوعی با مقام ولایت زاویه ای پیدا کند و نظر کارشناسی ایشان با شما متفاوت باشد آنگاه چه می کند؟ این کاندیدا گفته بود خدمتشان می روم و سعی می کنم درستی نظر کارشناسی ام را ابراز کنم.

دانشجویان پرسیده بودند اگر مقام ولایت قبول نکردند، چه می کار میکنید؟! این کاندیدا گفته بود برای بار دوم خدمت ایشان می روم. دانشجویان پرسیده بودند اگر برای بار دوم رفتی و نظرات کارشناسی را اعلام کردی و باز هم قبول نکردند چه کار می کنی؟ این کاندیدا گفته بود برای بار سوم می روم. دانشجویان دوباره پرسیده بودند اگر برای بار سوم رفتی و دوباره ایشان قبول نکردند و گفتند مصلحت چیز دیگری است، چه کار می کنی؟ این کاندیدا گفته بود، می پذیرم.

با اینکه در نهایت این کاندیدا گفته بود، می پذیرم اما این را دانشجویان حزب اللهی قبول نکردند و دانشجویان گفته بودند این کاندیدا در ولایت پذیری ضعیف است! دانشجویان دانشگاه امام صادق علیه السلام همین سوال را از دکتر احمدی نژاد پرسیده بودند. دکتر احمدی نژاد گفته بود “اصلاً من آمده ام یک لبخند رضایتی بر لبان ولی بنشانم.” این خیلی ادعای بزرگی است و بحث و جدل و مخالفت و … برنمی تابد. مومنین یک چنین تصوری درباره دکتراحمدی نژاد داشتند که این طور برای ایشان مایه گذاشتند.

هیچ فکر نمی کردیم روزی مطلبی – درباره روابط خیلی ناجور و غیرشرعی دختر و پسر – پیش آید که می دانیم تمام مراجع، علما و متدینین درباره آن احساس نگرانی دارند اما دکتر احمدی نژاد بخواهد این طور موضع بگیرد. تاکید مقام معظم رهبری و مراجع بزرگوار را مطلع هستیم و می دانیم نگرانی و حمایت آنها از طرح حجاب و عفاف نیز از تاکیداتی است که هیچ آدم عاقلی شک نمی کند که این مجموعه کاملا پشت این جریان است. 

*حال که این وضعیت پیش آمده، چه باید کرد؟

جلوگیری از اختلاط دختر و پسر در دانشگاه را شروع کنند و چوب لای چرخ نگذراند و این کارها را متهم به کار سطحی و غیرعالمانه نکنند بلکه وسط کار کمک کنند و آنجا که لازم است بگویند یک مقدار آرامتر باید حرکت کرد و آنجا که ایجاب می کند شیب را تندتر کرد. در دانشگاههایی که به تعداد کافی دانشجوی دختر و پسر در یک کلاس هستند آن را به دو کلاس دخترانه و پسرانه تقسیم بندی کنند.

واقعاً چرا کلاسها را در جاهایی که امکانات لازم برای جلوگیری از اختلاط زن و مرد وجود دارد، مخلوط کنیم! یک وقت در رشته ای تعداد دانشجویان کم است یا آن رشته دارای استاد منحصر به فردی است و فقط همان یک استاد می تواند آن درس را ارائه دهد اما وقتی این همه دانشگاه، امکانات، این همه اساتید را داریم پس چرا کلاسها را جدا نکنیم. 

مصیبتی است؛ برخی اظهارنظرها و اخبار دل مومنین را می سوزاند و برخی را ناامید می کند. دوست داریم کسانی که دلشان می سوزد، صدایشان نافذ است و اعتمادی به قولشان است به صحنه بیایند و حرف بزنند تا آنها که دچار شبهه شدند یا مطالب را برعکس به خدمتشان می رسانند نظراتشان را اصلاح و عوض کنند.

اگر می خواهیم کشورمان پیشرفت علمی داشته باشد و دانشگاهمان اصلاح شود باید دقت کنیم که در محیطی پیشرفت علمی می کنیم که محیط پاک و درست باشد.

*برخی از اساتید تأکید می کنند دکتر احمدی نژاد در نامه به وزرای علوم و بهداشت با برگزاری کلاسهای تک جنسیتی یا جلوگیری از اختلاط زن و مرد در دانشگاهها مخالفت نکرده بلکه منظورش پیاده سازی تدریجی جداسازی جنسیتی و حرکتی سنجیده در این زمینه است. نظر شما چیست؟

ما هم نمی گوییم که این کار با یک حرکت ضربتی یک روزه و یک هفته ای انجام شود بلکه باید با در نظر گرفتن مجموعه عوامل تربیتی، اخلاقی، فرهنگی، پرورشی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، عبادی، فردی و جمعی و خانوادگی همه برای اصلاح مفاسدی که پیش آمده است همت کنیم.

لازمه کار تربیتی، تدریج است و یک دفعه نمی شود در دانشگاهها و خیابانها بریزید و مسائل و مفاسد را اصلاح کنید. برنامه هایی که با کار کارشناسی، عالمانه، با فکر قبلی، تدبیر، با آرامش و به تدریج در نظر گرفته می شوند نتیجه بخش هستند. بنابراین آرام آرام باید کاری کرد که خود خانواده ها و مومنین بطلبند و خود مادران، پدران و جوانان بطلبند تا برای رشد علمی‌شان فضای پاکیزه، مقدس و مهذب ایجاد شود.    

* الگوی جداسازی جنسیتی در دانشگاه امام صادق علیه السلام پیاده سازی شده است. این جداسازی تا چه حد به پاکیزه و مهذب بودن و کارایی این دانشگاه کمک کرده است؟

پس از ۳۰ سال در دانشگاه امام صادق علیه السلام یک محیط پاک و مهذب داریم و دانشجویان با یک آرامشی درس می خوانند. نمی گویم به دانشگاه امام صادق علیه السلام هیچ اشکالی وارد نیست اما هر کسی اعم از دوست و دشمن و داخلی و خارجی – هر هفته چند هیئت خارجی مهمان دانشگاه امام صادق علیه السلام هستند – از صفایی که در این دانشجویان درسخوان، مومن، متدین و با نشاط وجود دارد می گویند.

دانشجویان دانشگاه امام صادق علیه السلام درسهایشان در سطح خوبی است. نمازهای جماعت باشکوهی در این دانشگاه برگزار می شود. مگر لازم است اختلاط باشد که بتوانند کارهایشان را انجام دهند؟! وقتی این همه خانم دکتر و اساتید دانشمند و فاضله در رشته های تخصصی خودمان داریم و آن قدر خانم دکتر محجبه و فارغ التحصیل داخل و خارج کشور داریم چه اشکالی دارد کلاسهای دانشجویان دختر را با حضور اساتید زن برگزار کنیم. 

دانشگاه امام صادق علیه السلام چند استاد آمریکایی خانم و مسلمان دارد که زبان درس می دهند. وقتی این همه نعمت اساتید در کشورمان فراوان است چه لزومی دارد خانم برای آقا درس بدهد و آقا برای خانم. تا جایی که ممکن است باید این فضاها را رعایت کنیم. خود این نگاهها مقدمه گناه است و ممکن است محل لغزش شود.

* چرا وقتی بحث جلوگیری از اختلاط زن و مرد در دانشگاهها مطرح می شود برخی این بحث را مطرح می کنند که “می خواهید بین دانشجویان دختر و پسر دیوار بکشید!”

وقتی خواسته ایم حرکتی به سمت عفاف و حجاب انجام شود یک عده آمده و گفته اند “آی طالبان آمدند و پیاده راه ها را می خواهند دیوار بکشند!” چه کسی می خواهد این کار را بکند؟!

امام خمینی (ره) فرمودند مسئولان هر وقت می خواستند ببینند کارشان درست است یا خیر، ببینند دشمنان دارند برایشان سوت می زنند و تشویق می کنند یا دارند مخالفت می کنند. وقتی تمام دشمنان دارند بر علیه طرحی، لایحه ای یا قانونی بحث می کنند لابد یک چیزی این وسط است. چرا کاری کنیم که رادیو اسرائیل و رادیو آمریکا شاد شوند.

* وزیر علوم در یک سخنرانی گفته است که “تا زمانی که کامران دانشجو وزیر علوم است نمی گذارد دانشگاهها سالن مد شوند” مگر قرار است یا جریانی در صدد بوده که دانشگاهها را سالن مد کند که وزیر علوم در بیان ایده هایش این طور وانمود می کند.

– فضای برخی دانشگاهها طوری است که انگار برخی از این دانشجویان دختر می خواهند مراسم عروسی بروند. آخر این چه دانشگاهی است؟ در دانشگاههای کشورهای دیگر هم رفته ام ولی این همه آرایش های غلیظ و لباس های آنچنانی در آنها نیست. در انگلیس، آلمان و آمریکا این طور نیست و دانشگاههای این کشورها برای پوشششان هم مرامنامه دارند.

برخی خیال می کنند کسانی که در اروپا، آمریکا و غرب کارهای علمی سنگین انجام می دهند از الوات ها و آدم های عیاش هستند. کسانی که در این کشورها هم دارند کارهای ارزشمند و سنگین می کنند در محیط های پاکیزه کار می کنند. آدمی که دنبال آلودگی دامن و چشم و روابط نامشروع است نمی تواند پیشرفت های هسته ای، پزشکی و … را رقم بزند. در کشور خودمان نیز هر جا که پیشرفت های محیرالعقول ماهواره ای و موشکی بوجود آمده است این پیشرفتها در محیط های پاکیزه و مهذب رقم خورده است.

* به عنوان جمع بندی این گفتگو چه مطلبی را قابل ذکر می دانید؟

– کمک کنیم مانند خیلی طرح هایی که دولت خدمتگزار انجام داده است، طرح هایی نظیر مسکن ارزان و احداث خوابگاههای متأهلی در دانشگاهها پیش برود. خداوند متعال از امر مقدس ازدواج، رحمت می فرستد. ازدواج بین یک مومن و مومنه، دستور خداوند متعال است.

همچنین ببینید

کارگاه تربیت مربی کودک رشد

با حضور اساتید مطرح کشوری ویژه فعالین فرهنگی و علاقمندان به کار با کودک   ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *