خانه / خبر و تحلیل / اهداف لایحه امنیت زنان تشریح شد

اهداف لایحه امنیت زنان تشریح شد

معاون مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به جرم انگاری جدید و تشدید کیفر در پرونده‌های خشونت علیه زنان گفت: لایحه امنیت زنان با هدف تدوین قوانین جدید برای حمایت از آنها در دست بررسی است.

پروین هدایتی در خصوص لایحه تامین امنیت زنان اظهار داشت: جلسات کارشناسی این لایحه با حضور اساتید دانشگاه، صاحب‌نظران و قضات در مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

وی افزود: در این جلسات پیرامون مفاهیم و اصطلاحات به کار رفته در لایحه امنیت زنان همچون انواع خشونت ها از جمله خشونت روانی، جسمی،‌عاطفی و اقتصادی علیه زنان بحث و تبادل نظر می‌شود.

معاون سرمایه‌های اجتماعی مرکز زنان و خانواده ادامه داد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم جلوگیری از بی‌عدالتی‌ها در ارتباطات خانوادگی زن و مرد و ضرورت رفع ظلم از زنان در عرصه خانواده از طریق راهکارهای قانونی، مرکز امور زنان برآن شد تا لایحه‌ای مرتبط با موضوع امنیت زنان در خانواده را تنظیم و به هیات دولت ارائه کند.

هدایتی با بیان اینکه این طرح با عنوان تدوین قانون تامین امنیت زنان به دنبال آن است تا به صورت گسترده و از جوانب مختلف حقوقی و اجتماعی و از دیدگاه دینی و اخلاقی به بررسی و تحلیل مواد قانونی بپردازد به فارس گفت: تشخیص موارد آسیب‌زا، ارائه و اصلاح مواد قانونی در خصوص  جلوگیری از خشونت‌های خانگی علیه زنان از اهداف تدوین این لایحه است.

وی در خصوص اهداف تدوین لایحه امنیت زنان تصریح کرد: بررسی دیدگاه اسلام در خصوص هر یک از مباحث قانونی و کیفری زنان، بررسی میزان پویایی فقه در تدوین مقررات جدید منطبق با نیاز روز جامعه، شناسایی آسیب‌های اجتماعی زنان در ایران و بررسی میزان و انواع خشونت علیه زنان، شناسایی مشکلات و چالش‌های قانونی زنان در زمینه حقوق کیفری، شناخت خلاءهای قانونی‌و قوانین ناقص مبهم و ناکارآمد که به طور مستقیم و غیرمستقیم باعث بروز خشونت ساختاری علیه زنان می‌شود مهمترین اهداف تدوین این لایحه است.

معاون سرمایه های اجتماعی مرکز امور زنان و خانواده ادامه داد: این طرح با ارائه یک پیش نویس قانونی چارچوب مناسبی جهت جمع آوری پیشنهادها و بهترین رویه‌ها به منظور حمایت از زنان در برابر خشونت به ویژه خشونت‌های وارده بر زنان در محیط خانواده است.

هدایتی با اشاره به اینکه منسجم‌سازی فعالیت‌ها و برنامه‌های حمایتی، تبیین نقش ستاد ملی زن و خانواده در جهت حمایت از زنان در این لایحه مورد توجه قرار می‌گیرد همچنین جرم‌انگاری جدید و تشدید کیفر از طریق تمهیدات و تدابیر لازم در دادرسی جهت حمایت بیشتر از زنان در تدوین لاین لایحه مورد توجه قرار گرفته است.

wafa.ir

همچنین ببینید

کارگاه تربیت مربی کودک رشد

با حضور اساتید مطرح کشوری ویژه فعالین فرهنگی و علاقمندان به کار با کودک   ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *