خانه / پرونده ها / نظر شخصیت ها / جایگاه و حقوق زن از دیدگاه امام خمینی ‏قدس سره

جایگاه و حقوق زن از دیدگاه امام خمینی ‏قدس سره

اسلام مى‏خواهد که زن و مرد رشد داشته باشند. اسلام زن‏ها را نجات داده است از آن‏چیزهایى که در جاهلیت‏بود. آنقدرى که اسلام به زن خدمت کرده است، خدا مى‏داند به مردخدمت نکرده است. آنقدر که به زن خدمت کرده. شما مى‏دانید که در جاهلیت زن چه بوده و دراسلام چه شده. در زمانى که پیغمبر اسلام آمد، زن‏ها را هیچ حساب مى‏کردند. اسلام زن‏ها را…

 

امام خمینى در مناسبت‏هاى مختلف در بیانات‏شان جایگاه و منزلت‏حقیقى زنان را از دیدگاه‏اسلام بیان داشته‏اند. در دیدگاه امام‏قدس سره زن داراى مرتبه و منزلتى است که هیچ مکتب و مرام‏فمینیستى- که زن را تا سطح یک ملعبه و یا ابزار کار نزول داده است- یاراى دسترسى به آن راندارد. ایشان با اشاره به روز زن با بیان منزلت‏حضرت فاطمه‏علیها السلام در باره جایگاه زن مى‏فرماید:

– فردا روز زن است، روز زنى است که عالم به او افتخار دارد. روز زنى است‏که دخترش در مقابل حکومت‏هاى جبار ایستاد و آن حرف را زد، آن حرف‏هارا زد که همه مى‏دانید. (۱)

– روز بزرگى است، یک زن در دنیا آمد که مقابل همه مردان است. یک زن‏به دنیا آمد که نمونه انسان است، یک زن به دنیا آمد که تمام هویت انسانى دراو جلوه‏گر است.

در دیدگاه امام‏قدس سره زن داراى مرتبه و منزلتى است که هیچ مکتب و مرام‏فمینیستى- که زن را تا سطح یک ملعبه و یا ابزار کار نزول داده است- یاراى دسترسى به آن راندارد.

– مبارک باد بر ملت عظیم الشان ایران بویژه زنان بزرگوار روز مبارک زن;روز شرافتمند عنصر تابناکى که زیربناى فضیلت‏هاى انسانى و ارزشهاى والاى‏خلیفه‏الله در جهان است.

و مبارکتر و پربهاتر انتخاب بسیار والاى روز بیستم جمادى الثانى است، روزپرافتخار ولادت زنى که از معجزات تاریخ و افتخارات عالم وجود است. (۲)غ

من عید سعید مولود اعظم حضرت زهراعلیها السلام را به همه شما خانم‏ها و زن‏هاى‏تمام کشورهاى اسلامى تبریک عرض مى‏کنم و از خداوند تعالى مسالت دارم که‏همه زن‏هاى محترمه را در راهى که خداى تبارک و تعالى مقرر فرموده است.همان راه را بروند و به مقاصد عالیه اسلامى برسند. براى زن‏ها کمال افتخاراست که روز تولد حضرت صدیقه را روز زن قرار داده‏اند ، افتخار است ومسؤولیت. (۳)

کرامت وجودى زن

در مکتب امام خمینى‏(قدس سره )زن بسیار تکریم شده و در اوج والایى قرار دارد ، ایشان در این باره ‏مى‏فرمایند:اسلام مى‏خواهد که زن و مرد رشد داشته باشند. اسلام زن‏ها را نجات داده است از آن‏چیزهایى که در جاهلیت‏بود. آنقدرى که اسلام به زن خدمت کرده است، خدا مى‏داند به مردخدمت نکرده است. آنقدر که به زن خدمت کرده. شما مى‏دانید که در جاهلیت زن چه بوده و دراسلام چه شده. در زمانى که پیغمبر اسلام آمد، زن‏ها را هیچ حساب مى‏کردند اسلام زن‏ها راقدرت داده است. (۴)

زن مربى سعادت

امام به اغراض سوء دیدگاه‏هاى فمینیستى و انتظارى که از زن دارند ، توجه داشته و همواره برجایگاه آنان و تاثیرى که در جوامع دارند تاکید مى‏ورزیدند.

– اگر زنان شجاع و انسان‏ساز از ملت ها گرفته شوند ، ملت‏ها به شکست انحطاط کشیده‏مى‏شوند. (۵) اسلام برای شما آنقدر احترام قایل است که براى مردها نیست، اسلام شما را مى‏خواهدنجات بدهد ، اسلام  مى‏خواهد از این ملعبه اى که اینها مى‏خواهند شما را  قرار بدهند نجات بدهد ، اسلام مى‏خواهد شما را یک انسان کامل تربیت کند.

    – زن انسان است. آن هم یک انسان بزرگ. زن مربى جامعه است. از دامن زن انسان‏ها پیدامى‏شوند. مرحله اول مرد و زن صحیح، از دامن زن است. سعادت و شقاوت کشورها بسته به‏وجود زن است. زن با تربیت صحیح خودش انسان درست مى‏کند و با تربیت صحیح خودش‏کشور را آباد مى‏کند. مبدا همه سعادت‏ها از دامن زن بلند مى‏شود. زن مبدا همه سعادتها بایدباشد. (۶)

سعادت و شقاوت کشورها بسته به‏وجود زن است. زن با تربیت صحیح خودش انسان درست مى‏کند و با تربیت صحیح خودش‏کشور را آباد مى‏کند.

– زن مظهر تحقق آمال بشر است. زن پرورش‏ده زنان و مردان ارجمند است. از دامن زن ، ‏مرد به معراج مى‏رود. دامن زن محل تربیت‏بزرگ زنان و بزرگ مردان است. (۷) زن‏ها مردان‏شجاع را در دامن خود بزرگ مى‏کنند. قرآن کریم انسان‏ساز است و زن‏ها نیز انسان‏ساز، اگرزن‏هاى انسان‏ساز از ملت‏ها گرفته بشود ، ملت‏ها به شکست و انحطاط مبدل خواهند شد ، شکست‏خواهند خورد ، منحط خواهند شد (۸) .

آزادى و تساوى زن و مرد از دیدگاه امام

در منظر امام‏قدس سره اسلام زنان را سربلند و شایسته مى‏خواهد و آنچه دین گریزان براى زن قایلند ، چیزى جز تباهى و ملعبه شدن نیست، ایشان مى‏فرمایند:

مقام زن مقام والاست، عالی رتبه هستند. بانوان در اسلام بلند پایه هستند. (۹)

ما مى‏خواهیم زن به مقام والاى انسانیت‏خودش باشد ، نه ملعبه باشد، نه ملعبه در دست‏مردها باشد ، در دست اراذل باشد. (۱۰)

اسلام زن را مثل مرد می داند . همان‏طورى که مرد در همه شؤون دخالت دارد، زن هم‏دخالت دارد ، همان‏طورى که مرد باید از فساد اجتناب کند ، زن هم باید از فساد اجتناب کند. زن‏ها نباید ملعبه دست جوان‏هاى هرزه بشوند ، زن‏ها نباید مقام خودشان را منحط کنند و خداى‏ناخواسته بزک کرده بیرون بیایند و در انظار مردم فاسد قرار بگیرند. زن‏ها باید انسان باشند ،زن‏ها باید تقوا داشته باشند، زن‏ها مقام کرامت دارند، زن‏ها اختیار دارند ، همان‏طورى که مردهااختیار دارند. خداوند شما را با کرامت‏خلق      کرده     است ، آزاد خلق کرده است. (۱۱)

اسلام نظر خاص بر شما بانوان دارد ، اسلام وقتى که ظهور کرد در جزیره‏العرب، بانوان‏حیثیت‏خودشان را پیش مردان از دست داده بودند ، اسلام آن‏ها را سربلند و سرافراز کرد، اسلام‏آن‏ها را با مردان مساوى کرد. عنایتى که اسلام به بانوان دارد بیشتر از عنایتى است که بر مردان‏دارد. (۱۲)

پى‏نوشتها:

۱) صحیفه نور، ج ۱۲، ص ۱۴۸٫

۲) شرح چهل حدیث، ص ۴۸۶ و ۴۸۷٫

۳) شرح چهل حدیث، ص ۱۲۶٫

۴) صحیفه نور، ج ۱۷، ص ۱۴۳٫

۵) صحیفه نور، ج ۱۵، ص ۱۹۹٫

۶) صحیفه نور، ج ۱۶، ص ۲۴۶٫

۷) صحیفه نور، ج ۱۳، ص ۲۱۹٫

۸) صحیفه نور، ج ۱۵، ص ۲۵۷٫

۹) صحیفه نور، ج ۱۵، ص ۲۳۷ و ۲۳۸٫

۱۰) صحیفه نور، ج ۹، ص ۱۳۷٫

۱۱) صحیفه نور، ج ۱۵، ص ۲۳۲٫

۱۲) صحیفه نور، ج ۱۳، ص ۲۲۱

منبع : سایت پرس و جو

 

همچنین ببینید

حضور زن امروز ایرانی در جامعه

‍ امام خامنه‌ای آن کسانی که کانون خانواده را تحقیر میکنند، خیانت میکنند؛ هم به ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *