خانه / نوشته های شاخص / قانون حمایت ازآمران به معروف وناهیان ازمنکر

قانون حمایت ازآمران به معروف وناهیان ازمنکر

23200361503838914230
ماده ۱۴ : سازمان های مردم_نهادی که اساسنامه آن ها در زمینه امربه معروف و نهی از منکر به ثبت رسیده می توانند مطابق ماده ۶۶ آیین دادرسی کیفری و تبصره های آن اقدام کنند .

ماده ۶۶ آیین دادرسی کیفری: سازمان های مردم نهادی که اساسنامه آنها درباره حمایت از اطفال و نوجوانان  , زنان , اشخاص بیمار و ناتوان جسمی یا ذهنی , محیط زیست , منابع طبیعی , میراث فرهنگی , بهداشت عمومی , و حمایت از حقوق شهروندی است , می توانند نسبت به جرایم ارتکابی در زمینه های فوق اعلام جرم کنند و در تمام مراحل دادرسی جهت اقامه دلیل شرکت و نسبت به آرإ مراجع قضایی اعتراض کنند.

تبصره ۱_ در صورتی که جرم واقع شده دارای بزه دیده خاص باشد کسب رضایت وی جهت اقدام مطابق این ماده ضروری است .
چنانچه بزه دیده طفل , مجنون و یا در جرایم مالی سفیه باشد رضایت ولی یا سرپرست قانونی او اخذ میشود , اگر ولی یا سرپرست قانونی خود مرتکب جرم شده باشد سازمان های مذکور با اخذ رضایت قیم اتفاقی یا تأیید دادستان اقدامات لازم را انجام میدهد .
تبصره ۲ _ ضابطان دادگستری و مقامات قضایی مکلف اند بزه دیدگان جرایم موضوع این ماده را از کمک سازمان های مردم نهاد مربوطه آگاه کند .
تبصره ۳_ اسامی سازمان های مردم نهاد که می توانند در اجرای این ماده اقدام کنند در سه ماهه اول هرسال توسط وزیر دادگستری با همکاری وزیر کشور تهیه می شود و به تصویب رییس قوه قضاییه می رسد.
(مصوب اردیبهشت۱۳۹۴)

همچنین ببینید

زنان افتخار آفرین شهید در دفاع مقدس

زهرا حسینی راوی کتاب دا با آغاز جنگ، زهرا حسینی که در آن هنگام دختری ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *