خانه / محبوب ها / آيا عوارض خود ارضايي با ترك خودارضايي بر ميگردد ؟؟

آيا عوارض خود ارضايي با ترك خودارضايي بر ميگردد ؟؟

400_67335آيا عوارض خود ارضايي با ترك خودارضايي بر ميگردد ؟؟ مانند وز وز گوش يا ضعف بدني …

 

 

پاسخ :اگر خود ارضايي را به صورت جدي ترك كنيد و ورزش و تغذيه سالم داشته باشيد عوارض آن آرام آرام برطرف ميشود گرچه ممكن است اصلاح برخي از عوارض آن نيازمند طبابت و درمان باشد.

خود ارضايي از گناهان بزرگ است و آثار زيانباري دارد و البته به راحتي قابل درمان است لذا نا اميد نباشيد؛ شما توانايي تركش را داريد اگر اراده جدي داشته باشيد.آثار سوءخود ارضايي عبارتند از:

۱) ضعف و آسيب قواي جسماني كاهش انرژي جسماني از مضرّات مهم خود ارضائی است و اگر خودارضايي ادامه پيدا كند، خستگي و ناتواني جسماني بر انسان عارض شده و قواي بدني او را تباه كرده و به پيري زودرس و ضعف بدني مي‏انجامد.جواني كه مدتي به اين انحراف مبتلا بود در جلسه مشاوره مي‏گفت: با اين كه ورزشكار هستم چشمانم خسته مي‏شود و نمي‏توانم كتابها را بخوبي مطالعه كنم و جلو چشمم تيره و تار مي‏شود به حدّي كه سرگيجه مي‏گيرم و در قعر چشم هايم درد شديدي احساس مي‏كنم. خودارضايي همچنين باعث ضعيف شدن قدرت بدن و قواي جسماني شده و اين رويداد، بستر مناسبي براي پذيرش انواع بيماري است. زيرا جسم و بدني كه با خودارضايي ضعيف و ناتوان شده، نمي‏تواند در مقابل ويروسهاي بيماري‏زا از خود دفاع كند و آمادگي زيادي براي آسيب پذيري و بيماري دارد. اگر شما به اطراف خودتان در محيط اجتماع توجه جدّي داشته باشيد، متوجه خواهيد شد كه افراد ورزشكار و قوي و افرادي كه توان جسمي مناسبي دارند، كمتر به بيماري مبتلا مي‏شوند و اين بخاطر آن است كه مقاومت بيشتري در مقابل ويروسهاي بيماري‏زا دارند و آسيب پذيري آنان كمتر است. علاوه بر آسيب‏هاي فوق خودارضايي اثرات تخريبي زيادي در دستگاه تناسلي از خود به جاي مي‏گذارد كه بعضي از آنها عبارتند از،

الف؛ ابتلاء به بيماري سريع الانزالي كه بيماري سختي است و در اين بيماري نوجوان و جوان با كوچكترين تحريك جنسي، احتلام پيدا مي‏كند و بعد از ازدواج هم با مشكلاتي روبرو مي‏گردد،

ب؛ ناتواني جنسي و ايجاد اختلال در سيستم توليد مثل بدن و هورمونهاي جنسي،

ج؛ بيماري مقاربتي و احتمال عقيم شدن (بچه دار نشدن)، د؛ ارضاي ناكامل جنسي و از دست دادن لذت جنسي بعد از ازدواج). برخي از متخصصان امور جنسي همچنين معتقدند كه اين عمل افراد را دچار ضعف قواي شهواني مي‏كند و نشاط روحي و جسمي آنان را از بين مي‏برد و در قواي پنجگانه نيز اثر كرده و در چشم و گوش انسان اختلال ايجاد مي‏كند و علاوه بر اينها در تحليل رفتن قواي جسماني و روحاني، كم شدن خون، پريدگي رنگ، نقصان قواي حافظه، لاغري و سستي، عصبانيت و غيره اثر زيادي دارد.

۲) ضررها و آسيب‏هاي روحي – رواني

۱. ضعف حافظه و حواس پرتي همان گونه كه گذشت يكي از پيامدهاي خود ارضايي، ضعف و تحليل قواي جسماني است و اين به نوبه خود ناشي از اختلال در عملكرد سيستم مغز و اعصاب است. اختلال در اين سيستم (مغز) باعث مي‏شود كه بخش حافظه، كارايي لازم را نداشته باشد. علاوه بر اين، شخص مبتلا به خودارضايي به خاطر تمركز در اين عمل زشت و توجه نسبتا مداوم به موضوعات جنسي، حواس پرت و ناتوان در تمركز فكري است كه اين خود عامل ديگري براي كاهش توانايي ذهني و ايجاد ضعف حافظه است، خودارضايي مكرر باعث تحريك بيش از حدّ سيستم عصبي پاراسمپاتيك و افزايش تخليه اَسِتيل كولين از انتهاي اين رشته‏ها در مغز مي‏گردد و اين،خود باعث پاره‏اي از عوارض جسماني و رواني، چون حواس‏پرتي، كمي‏حافظه، عدم تمركز حواس، سياهي رفتن چشم و درنهايت تاري ديد مي‏شود. تمام اين علامت‏ها ناشي از تغيير تعادل ميزان مواد شيميايي موجود در مغز است كه بين سلولهاي عصبي رد و بدل مي‏شود و انتقال پيام‏هاي مختلف را بر عهده دارد.

۲٫ اضطراب دلهره و نگراني از ويژگيهايي است كه دائما فرد خود ارضا را رها نمي‏كند، او به طور مرتب با خود درگير است و نگراني و تشويش خاطر او را رها نمي‏كند؛ افكار آشفته و بي‏ثباتي فكري، دامن گير اوست. نسبت به آينده اميدوار نيست و آينده را تاريك مي‏بيند و افكار پريشان او را رها نمي‏كند. نوجواني كه به خودارضايي گرفتار بود و در جلسه مشاوره تربيتي حاضر شده بود، چنين مي‏گفت: … از دنيا خسته شده‏ام، از خودم نفرت دارم نگراني و تشويش خاطر مرا مجال نمي‏دهد، روحم متزلزل و بغض و نفرتم متراكم شده است، اضطراب و دلهره مرموز اراده هر كاري را من سلب نموده است و نمي‏دانم چكار بكنم.

۳. افسردگي بي‏احساسي و بي‏تفاوتي، بي‏نشاطي و بي‏ذوقي، سستي و گوشه‏گيري، غم و اندوه، عدم علاقه به امور هنري و مسايل معنوي و….. همگي از نشانه‏هاي بارز و حتمي افسردگي است كه خودارضايي مي‏تواند در ايجاد آن نقش آفرين باشد. فردي كه به اين انحراف جنسي دچار شده است حوصله خيلي از كارها را ندارد و بيشتر به گوشه‏گيري مي‏پردازد و از خودش هم تنفر دارد و خود را فردي بدبخت و بدشانس مي‏داند و تصور مي‏كند كه كسي او را دوست ندارد و فردي كم لياقت و بي‏ارزش است.

۴٫ انحراف اخلاقي افراد خود ارضا به بي‏بند و باري جنسي گرايش پيدا كرده و تمايل به بي عفّتي پيدا مي‏كنند، بي عاطفه و كم رو و خجل هستند، صفاي دل و نورانيت معنوي كمتري دارند، به مجالس دعا و توسل علاقه‏اي نشان نمي‏دهند و يك تاريكي و ظلمت آنها را احاطه كرده است و اوقات خود را بيشتر با كارهاي بيهوده سپري مي‏كنند.

۵٫ ضعف اراده كاهش قدرت تصميم‌گيري و ضعف اراده و همچنين افت تحصيلي و… از عوارض خودارضايي است.

۳) آسيب‏ها و ضررهاي اجتماعي خود ارضائي يك احساس گريز از اجتماع پديد مي‏آورد كه در اثر افراط و تكرار اين عمل ناپسند، اين احساس در او ريشه دار خواهد شد. شخص خود ارضا در گوشه‏اي منزوي و به افكار دور و دراز مي‏پردازد. توجه به لذات شخصي و خيالي، سبب سستي روابط اجتماعي مي‏گردد و حيات جمعي و با ديگران بودن را، دچار مخاطره مي‏سازد؛ در عرصه اجتماعي كمتر يا هيچ وارد نمي‏شود و با مردم جوشش كمتر دارد و از بودن در كنار ديگران لذّت نمي‏برد. اينجاست كه نه تنها شخصيت اجتماعي و انساني چنين افرادي تدريجا متزلزل شده بلكه جامعه نيز از وجود نيروي جوان و خلاّق محروم مي‏ماند و در دراز مدت، اين خصوصيات و اين افراد موجب اختلال در نظام خانواده و اجتماع مي‏گردند. شخص خود ارضا همچنين نسبت به كوچك‏ترين محرك محيطي و اجتماعي حساس است، حوصله گفت و گو با ديگران را كمتر دارد، زود رنج است و سريعا از كوره به درمي رود، با والدين خود بدرفتاري مي‏كند، گاهي فرياد مي‏زند و تحملّ حرف منطقي را ندارد، از نصيحت ديگران به شدت بيزار است و بر سر مسايل كوچك، بي‏حوصلگي و پرخاشگري مي‏كند.

۴) آسيب‏هاي معنوي خود ارضايي كه در كتابهاي فقهي و رساله‏هاي عمليه مراجع معظم تقليد به «استمناء» يا «استشها» تعبير مي‏شود، يكي از انحرافات جنسي و اخلاقي بوده و از گناهان بزرگ شمرده مي‏شود و اين عمل در كلام بزرگان دين، تقبيح و مذمّت شده است. طبق رواياتي كه از امام صادق† وارد شده، آن حضرت «استمناء» اين عمل زشت و قبيح را گناهي بزرگ دانسته و فرمود: اين عمل را خدا منع كرده و كسي كه مرتكب چنين عملي شود مثل اين است كه به خود تجاوز كرده است و فرمود اگر من بدانم كسي به چنين انحرافي مبتلا است، با او هم غذا نخواهم شد؛ سپس در پاسخ شخصي كه پرسيد: در كجاي قرآن، اين عمل «خود ارضايي» نهي و منع شده است؟ امام صادق† ادامه داد، آن جا كه فرمود: كساني كه به وسيله غير همسر خويش آميزش جنسي «اطفاي شهوت» انجام دهند، آنان ستمكار و تجاوزگر خواهند بود. در زمان اميرالمؤمنين† شخصي مرتكب عمل زشت خودارضايي شده بود و او را به حضور حضرت علي† آوردند و بعد از اثبات اين عمل زشت، آنقدر به روي دست او شلاّق زدند تا سرخ شد و سپس حضرت علي† دستور دادند تا از هزينه بيت المال براي او همسري پيدا كنند. همچنين پيامبر گرامي اسلامˆ درباره عذاب شخص خود ارضا مي‏فرمايد: شخص خود ارضا و استمناء كننده مورد لعن خداست. و در روايت ديگري فرمود: لعنت خدا و ملائكه بر شخصي كه خودارضايي مي‏كند و اين عمل زشت را انجام مي‏دهد. امام صادق† نيز در روايتي نوراني و ارزشمند مي‏فرمايند: خداي متعال سه عذاب بزرگ را براي سه گروه بدكار قرار داده است؛ اولاً در روز قيامت با آنان با نگاه رحمت نمي‏نگرد و ثانيا آنها را از گناه پاك نمي‏سازد؛ و ثالثا براي هر كدام عذابي دردناك مهيا كرده است. گروه اول كساني هستند كه ريش‏هاي سفيدشان را مي‏كَنند؛ گروه دوم كساني‏اند كه استمنا و خودارضايي مي‏كنند و گروه سوم كساني كه مورد لواط قرار مي‏گيرند.

خلاصه اينكه از نظر قرآن كريم و فرمايش امامان معصوم† و پيامبر گرامي اسلامˆ عمل خودارضايي (جلق) كاري زشت و ضد اخلاقي است و كسي كه به اين كار اقدام كند علاوه بر اينكه به مرض‏هاي روحي و رواني و جسماني مبتلا مي‏گردد، مورد خشم و نفرين خدا و ملائكه هم قرار مي‏گيرد؛ و كسي كه مورد لعن خدا باشد در آتش و عذاب سخت الهي قرار مي‏گيرد. خداوند متعال به انسانها عقل و قوه انديشيدن عنايت كرده است و همچنين به وسيله پيامبران راه صحيح و مطمئن را در تمام جنبه‏هاي زندگي بيان نموده است؛ انسان مي‏تواند با كمك عقل و هدايتگري پيامبران و امامان معصوم† به مسيري قدم بگذارد كه او را به كمال و خوشبختي مي‏رساند و روش صحيح زيستن را به آنان گوشزد مي‏كند.

راههاي جلوگيري و درمان خود ارضايي.

۱ـ سعي شود تا هميشه پيش از خواب مثانه خود را تخليه كرده و شب‏ها غذايي سبك ميل كنند.

۲ـ هرگز شكم خود را بيش از حد معمول پر نكرده بلكه تا چند لقمه ديگر كه جاي دارند دست از غذا بكشند.

۳ـ از پوشيدن لباسهاي تنگ و چسبان (به خصوص لباس زير اين چنيني) اجتناب ورزند.

۴ـ هرگز فكر گناه را به ذهن خود راه ندهند و از تصور و تخيل امور جنسي و شهواني سخت پرهيز نمايند.

۵ـ از خواندن، شنيدن، نگاه كردن به امور و تصاوير شهوت آفرين دوري كنند.

۶ـ از خوردن مواد غذايي محرك مانند: خرما، پياز، فلفل، تخم مرغ، و غذاهاي چرب اجتناب و يا به حداقل اكتفا نمايند.

۷ـ از نگاه كردن و دست ورزي به اندام جنسي خود پرهيز كنند.

۸ـ هرگز به رو نخوابند.

۹ـ هيچ گاه تنها در يك مكان نمانند تا فرصت و زمينه گناه از بين برود.

۱۰ـ براي تخليه انرژي زايد بدن به طور منظم و زياد ورزش كنند.

۱۱ـ هيچ گاه بيكار نباشند و هميشه براي مشغول ساختن خود به فعاليتي مطلوب و مثبت بپردازند.

۱۲ـ روزه مستحبي بگيرند و اگر قادر هستند، روزه تربيتي بگيرند يعني به كمترين مقدار غذا و كم حجم‏ترين نوع غذاها اكتفا كرده و وعده غذايي خود را كم كنند.

۱۳ـ هرگز به نامحرم نگاه نكنند حتي اگر به ارتباط كلامي با آنها مجبور باشند.

۱۴ـ با جنس مخالف رفتار متكبرانه داشته باشند هرگز با روي باز و نرمي با آنها برخورد نكنند.

۱۵ـ هرگاه افكار جنسي به ذهن آنها وارد شد خود را تنبيه كنند. مثلاً با بستن يك كش به مچ دست خود و كشيدن و رها كردن آن به خود هشدار دهند.

۱۶ـ به بدي گناه و عواقب آن بيانديشند و تا زماني كه به گناه آلوده نشده‏اند بيشتر در فكر زيانهاي آن، خطرات، آبرو ريزي و عقاب آن باشند.

۱۷ـ هرگز از رحمت خدا مأيوس نباشند.

۱۸ـ به محض لغزش فورا توبه كرده و سعي كنند كه ديگر تكرار نشود.

۱۹ـ قرآن زياد بخوانند و در معاني آيات آن تفكر كنند.

۲۰ـ در مجالس مذهبي، دعا و توسل و موعظه زياد شركت كنند.

۲۱ـ از كتبي كه جنبه موعظه و بيدارگري قلبي دارد بهره گيرند و مقيد باشند كه در روز چند ساعت به مطالعه اين گونه كتب بپردازند. براي مثال مجموعه كتاب‏هاي شهيد دستغيب توصيه مي‏شود و به خصوص كتاب گناهان كبيره، قلب قرآن، ايمان، قلب سليم و معاد و.

۲۲ـ اوقات فراغت خو را با مطالعه، ورزش، زيارت، عبادت و عيادت از نزديكان و… پر كنند.

۲۳ـ به معاد و قيامت فكر كنند.

۲۴ـ ذكر لا حول ولا قوة الا بالله را زياد بر زبان جاري سازند.

۲۵ـ عبادتهاي خود مانند نماز و روزه و غيره، را صحيح و دقيق و در اول وقت انجام دهند و در انجام هر چه كامل‏تر و بهتر نماز خود بكوشند.

۲۶ـ از محيطهاي آلوده، سخت دوري كنند و بيشتر وقت خود را در كتابخانه بگذرانند و بي‏علت در خيابان‏هاي آلوده، نباشند.

۲۷ـ اراده خود را تقويت كنند.

۲۸ عرق كاسني به همراه عرق شاتره نيز در كنترل شهوت بسيار موثر است.

براي مطالعه كامل در زمينه خود ارضايي به كتاب ((شكفتن سهم توست))تاليف داود حسيني از انتشارات موسسه آموزشي و پژوهشي قم مراجعه فرماييد و براي براي تهيه كتاب، با شماره ۰۲۵۱۷۷۴۲۳۲۶تماس بگيريد.

لینکهای مرتبط:

رابطه استمنا و باروری

عوامل عدم موفقیت در ترک استمنا

نگرانی از سختی ترک استمنا

دچار انزال سریع هستم…

آیا این ها عوارض خود ارضایی هست یا نه؟

آیا انزال زودرس قابل درمان است؟

مقاله نویس استمنا، بیمار استمنا

راه حل ترک استمنا چیست؟

عاشق جوراب زنانه ام!

چگونه با غرائز جنسی برخورد کنیم؟

رابطه استمنا و احتلام؟

آيا عوارض خود ارضايي با ترك خودارضايي بر ميگردد ؟؟

خودارضایی در کودکان

استمنا و لاغری بدن (ازمنظر طب سنتی)

استمنا و لاغری بدن(ازمنظراجتماعی)

ترک استمنا و مدیریت شهوت

مضرات انحرافات جنسی و راهکارهای پیشگیری و درمان

ترک استمنا و مرض احتلام

 

 

با ترک استمنا، عوارضی مثل عقیمی بر میگرده؟

آیا درمان خود ارضایی با کافور امکان پذیر است؟

خود ارضایی و لرزش دست؟

توصیه دختر مبتلا به خود ارضایی

آیا جلوگیری از خودارضایی، برای سلامتی خطرناک است؟

خود ارضائی به دلیل دیدن خانمهای بدحجاب

ایا خودارضایی باعث حواس پرتی میشه؟

خودارضایی و آسیب دیدن پرده بکارت؟

چگونه دوست پسرم را از استمناع ترک دهم؟

درد پا و سر از عوارض خودارضایی هست؟

آیا با ترک خودارضایی کمبود اعتماد به نفس از بین میرود؟

آیا سن استمناء در مضرات استمنا تاثیرگذار است؟

با عذاب وجدان و عوارض استمنا چه کنم؟

چگونه در حمام که هستم دست ازخود ارضای بکشم؟

انتقاد از سامانه عفت بدلیل انتشار مقاله مضرات انحرافات جنسی

زندگی و آرزوهایم دارد بر باد میرود…

آیا خودارضایی مشکلاتی را برای ازدواج بوجود می آورد؟

 

 

 

 

hsjlkh،[gr

p[hf،

همچنین ببینید

کارگاه تربیت مربی کودک رشد

با حضور اساتید مطرح کشوری ویژه فعالین فرهنگی و علاقمندان به کار با کودک   ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *