خانه / خبر و تحلیل / لزوم اهتمام سازمان ها در زمینه فضا سازی محیطی عفاف و حجاب

لزوم اهتمام سازمان ها در زمینه فضا سازی محیطی عفاف و حجاب

سرهنگ خسروی در مراسم اختتامیه نشست های تخصصی عفاف و حجاب در غرب تهران با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی ایران عفاف و حجاب به عنوان یک هنجار فرهنگی شناخته شده است، توضیح داد: فضا سازی محیطی در خصوص عفاف و حجاب در سطح شهرها کم رنگ است و می طلبد سازمان های متولی این امر توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند.

وی افزود: کلیه سازمانها و نهادهای دخیل در امر فرهنگ، آموزش و انضباط بخشی در حوزه اجتماعی موظفند تا با بهره گیری از ساز و کارهای مختلف و اقدامات پیشگیرانه و مداخله‌ای، نه تنها مانع از نقض این هنجار توسط تعدادی افراد انگشت شمار شوند بلکه در نشر و اشاعه این فرهنگ کوشش کنند.

خسروی اظهار داشت: نیروی انتظامی به عنوان یکی از این نهادهای متولی حفظ و ارتقاء عفاف و حجاب در جامعه است که مطابق مصوبه ۴۲۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی برای انجام ماموریت خود در این راستا توانسته با استفاده از روشهای «سلبی» و «ایجابی» اقدامات مؤثری را انجام دهد.

مدیر کل مشارکت اجتماعی ناجا اظهار داشت: در ساز و کار اول، پلیس در چارچوب قانون و ضوابط و مقررات از پیش تعریف شده اقدام می‌کند اما در ساز و کار دوم پلیس می‌کوشد تا با بهره جستن از روشهای اقناعی، روشنگرانه، آموزشی و… شهروندان را ترغیب به عمل در چار چوب قانون و ارزشهای دینی و فرهنگی جامعه کند.

سرهنگ خسروی توضیح داد: از سال ۹۲ معاونت اجتماعی ناجا به منظور مسئول‌سازی در این حوزه با توجه به دغدغه‌های مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، مردم و مسئولان نظام «دبیرخانه عفاف و حجاب» را راه اندازی کرد که به حول و قوه الهی این دبیرخانه اقدامات بسیار ارزنده‌ای در حوزه ایجابی عفاف و حجاب انجام داده است. وی اقدامات دبیرخانه عفاف و حجاب را تعامل سازنده و مفید با سایر دستگاه‌های متولی فرهنگ در کشور، مراکز علمی، اقشار اجتماعی و تشکلهای مدنی مرتبط با این حوزه برشمرد و اظهار داشت: برنامه ریزی برای ارتقاء آموزش همگانی مردم، انجام مشاوره‌ها برای گروه‌های سنی مختلف در سطح مدارس، پارکها و دیگر اماکن، تهیه کتابهای، مقالات علمی و برگزاری نشست‌های علمی، همایش ها و جشنواره های مختلف و مشارکت در برگزاری آنها با دیگر سازمان ها از دیگر اقدامات دبیرخانه حجاب و عفاف است.

همچنین ببینید

معرفی کتاب من زنده ام

انتشار به مناسبت سالروز بارگشت آزادگان به میهن وقتی ما را داخل گودال انداختند، برادرها ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *