خانه / پرونده ها / نظر شخصیت ها / حفظ کرامت زنان در پرتو زیبایی حجاب و عفاف

حفظ کرامت زنان در پرتو زیبایی حجاب و عفاف

حضرت آ‌یت الله مکارم شیرازی گفت: مسأله «ابتذال زن» و «سقوط شخصيت او» از جمله چالش های مهم عصر کنونی است كه نيازى به ارقام و آمار ندارد.

بدون شك در عصر ما كه بعضى نام آن را عصر برهنگى و آزادى جنسى گذارده اند و افراد غربزده، بى بندوبارى زنان را جزئى از آزادى او مى دانند سخن از حجاب گفتن براى اين دسته ناخوشايند و گاه افسانه اى است متعلق به زمانهاى گذشته! فى المثل كسى بخواهد مسئله حجاب اسلامى را به آراى عمومى يا مشورت واگذار كند، چه بسا افرادى پيدا شود كه بگويند: چه لزومى دارد ؟ بلکه در اجتماع فعلى، حجاب براى زنان مسلمان، دست و پا گير است.

ولى مفاسد بى حساب و مشكلات و گرفتاري هاى روز افزون كه از اين آزاديهاى بى قيد و شرط به وجود آمده سبب شده كه تدريجاً گوش شنوايى براى اين سخن پيدا شود. زیرا مسأله حجاب يك امر ضرورى اسلام است، و ر عايت اين اولويّت در اسلام، بسیار زيبا و هماهنگ با فطرت انسانى است.

از آنجا که در روايات اسلامى چنين آمده است كه: «ان اللَّه جميل يحب الجمال ، و يحب ان يرى اثر النعمة على عبده؛ خداوند زيبا است، و زيبايى را دوست دارد! و همچنين دوست دارد آثار نعمت را بر بنده خود ببيند» لذا حجاب و عفاف از جمله مهمترین نعمت های الهی است که انطباق آن با آهنگ وجدان و نداى فطرت، زيبایی شناسی خاصی به آن بخشیده است و چه  دل انگيز است اين ندا و اين آهنگ.

حفظ کرامت  زنان در پرتو زیبایی حجاب و عفاف

مسأله «ابتذال زن» و «سقوط شخصيت او» از جمله چالش های مهم عصر کنونی است كه نيازى به ارقام و آمار ندارد، هنگامى كه جامعه زن را با اندام برهنه بخواهد، طبيعى است روز به روز تقاضاى آرايش بيشتر و خودنمايى افزونتر از او دارد، هنگامى كه زن را از طريق جاذبه جنسيش وسيله تبليغ كالاها و دكور اطاقهاى انتظار، و عاملى براى جلب جهانگردان و سياحان و مانند اينها قرار بدهند، در چنين جامعه اى شخصيت زن تا سر حد يك عروسك، يا يك كالاى بى ارزش سقوط مى كند، و ارزشهاى والاى انسانى او به كلى به دست فراموشى سپرده مى شود، و تنها افتخار او جوانى و زيبايى و خودنمائيش مى شود.

به اين ترتيب مبدل به وسيله اى خواهد شد براى اشباع هوس هاى سركش يك مشت آلوده فريبكار و انسان نماهاى ديو صفت! در چنين جامعه اى چگونه يك زن مى تواند با ويژگيهاى اخلاقيش، علم و آگاهى و دانائيش جلوه كند، و حائز مقام والايى گردد؟! براستى درد آور است كه در كشورهاى غربى، و غرب زده، و در كشور ما قبل از انقلاب اسلامى، بيشترين اسم و شهرت و آوازه و پول و در آمد و موقعيت براى زنان آلوده و بى بند و بارى بود كه به نام «هنرمند و هنر پيشه»، معروف شده بودند، و هر جا قدم مى نهادند گردانندگان اين محيط آلوده براى آنها سر و دست مى شكستند و قدمشان را خير مقدم مى دانستند! لیکن پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه پس از زمانی که زن حجاب بر خود پوشيد بى آنكه منزوى شود در تمام صحنه هاى مفيد و سازنده اجتماعى حتى در صحنه جنگ با همان حجاب اسلاميش ظاهر شد.

آری حجاب براى حفظ شخصيّت زن است و بى حجابى، شخصيّت و كرامت زنان را درهم می شکند و زن را به موضوعى براى بهره كشى هاى جنسى تبدیل می کند.

ادامه مطلب: کلیک کنید.

همچنین ببینید

حضور زن امروز ایرانی در جامعه

‍ امام خامنه‌ای آن کسانی که کانون خانواده را تحقیر میکنند، خیانت میکنند؛ هم به ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *