خانه / از منظر اجتماعی روانی تاریخی / از منظر روانی / برخی فیلم‌ها به موضوع حجاب ضربه زدند

برخی فیلم‌ها به موضوع حجاب ضربه زدند

انسیه شاه‌ حسینی کارگردان و فیلمنامه‌ نویس سینما در خصوص تاثیر سینما در وضعیت لباس در جامعه، اظهار داشت: سینما رسانه‌ای تاثیرگذار است و هر رفتاری که ارائه دهد، می‌تواند الگو باشد و مورد تقلید قرار گیرد. این رفتارها می‌تواند شامل پوشش، آرایش و ایدئولوژی باشد.* در فیلمنامه‌ای خوب و اثرگذار، حجاب می‌تواند در حد موسیقی آرامش‌بخش و زیبا باشد .

کارگردان «پنالتی» در ادامه تاکید کرد: چناچه فیلمنامه‌نویس فکر پاکیزه‌ای داشته باشد، موقعیت‌ها و صحنه‌هایی را در فیلمنامه قرار می‌دهد که حجاب و نوع لباس پوشیدن اصلا دست و پا گیر به نظر نیاید و یک عامل خیلی طبیعی به نظر برسد. به نظر من در فیلمی با فیلمنامه خوب و اثرگذار، حجاب می‌تواند در حد موسیقی زیبا و آرامش بخش باشد.

* فیلمنامه‌ها باید بازتاباننده پوشش ایرانی و اسلامی باشند

شاه‌ حسینی تصریح کرد: فیلمنامه‌ها باید بازتاباننده پوشش ایرانی و اسلامی باشند و زمینه آشنایی جوانان را با این موضوع فراهم کنند. متاسفانه در گذشته در مقطعی بر اثر لباس‌های نامناسبی که در فیلم‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت، جوانان ما به الگوهای غربی رو آورده بودند.

* برخی فیلم‌ها خواسته یا ناخواسته به موضوع حجاب ضربه زدند

کارگردان «شب بخیر فرمانده» در ادامه تصریح کرد: بعضی از فیلم‌ها با نوع پوشش نامناسبی که برای بازیگران علی‌الخصوص بازیگران زن انتخاب می‌کنند، به صورت خواسته یا ناخواسته به موضوع حجاب ضربه می‌زنند. به نظر من در این کار‌ها نوعی عنادورزی با حجاب وجود دارد.

* سینما در زمینه حجاب می‌تواند تاثیرگذار باشد

کارگردان «غروب شد بیا» ادامه داد: مردم ایران را نباید دست کم گرفت. در هر مسئله و موضوعی تا زمانی که مردم به لایه‌های عمیق آن موضوع توجه نکنند و با آن ارتباط نگیرند، اتفاقی صورت نمی‌گیرد. بسیاری از امور چون با مردم ارتباط برقرار نکردند، نتوانستند اثرگذار باشند. در مسئله لباس نیز توجه به مردم بسیار مهم و حیاتی است و سینما باید در این مورد تاثیرگذار باشد.

* امیدوارم فیلمنامه‌های برگزیده جشنواره مد و لباس حرف جدیدی برای گفتن داشته باشد

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: امیدوارم فیلمنامه‌های برگزیده این جشنواره را تا مرحله تولید و نمایش حمایت کنند تا بتوان بر اساس این فیلمنامه‌ها، فیلم‌های سالم و جهت‌داری در زمینه لباس تولید کرد که حرفی برای گفتن داشته باشند.

انسیه شاه‌حسینی متولد ۱۳۳۳ گرگان، فارغ‌التحصیل کارگردانی سینماست. وی فعالیت هنری را با کارگردانی و فیلمنامه‌نویسی فیلم‌های کوتاه آغاز کرد. وی در کارنامه فیلمسازی خود تا کنون چهار فیلم «زیباتر از زندگی»، «پنالتی»، «شب بخیر فرمانده» و «غروب شد بیا» را به ثبت رسانده است.

رجانیوز

همچنین ببینید

«مشاوره» برای روز مشکلات نیست

متأسفانه برخی افراد برای مسائل ظاهری زندگی، از قبیل خرید ماشین و منزل و وسایل ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *